Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI’LI ASKERİN ŞEHİTLİĞİ MAHKEME KARARIYLA KESİNLEŞTİ

15 Temmuz darbe girişiminde öldü denilerek şehitliği kabul edilmeyen Çankırı’lı er Kurtuluş Kaya’nın, “vurun” emrini yerine getirmediği için komutanı tarafından başından vurularak şehit edildiği mahkeme kararıyla kesinleşti. Çankırı merkeze bağlı Germece köyünde yaşayan Kadriye ve Satılmış Kaya çiftinin 4 çocuğundan biri olan Kurtuluş Kaya’nın şehit edildiğinde terhisine 12 günü kalmıştı. Er Kurtuluş Kaya’nın darbe girişimi […]
Çankırı - 25 Mart 2021 13:44 A A

15 Temmuz darbe girişiminde öldü denilerek şehitliği kabul edilmeyen Çankırı’lı er Kurtuluş Kaya’nın, “vurun” emrini yerine getirmediği için komutanı tarafından başından vurularak şehit edildiği mahkeme kararıyla kesinleşti. Çankırı merkeze bağlı Germece köyünde yaşayan Kadriye ve Satılmış Kaya çiftinin 4 çocuğundan biri olan Kurtuluş Kaya’nın şehit edildiğinde terhisine 12 günü kalmıştı.

Er Kurtuluş Kaya’nın darbe girişimi sırasında eski adıyla Boğaziçi Köprüsü yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde eski Binbaşı Ahmet Taştan tarafından “sivilleri vurun” emrini yerine getirmediği için şehit edildiği o an olay yerinde olan diğer askerlerin ve sivillerin ifadeleriyle ortaya çıktı.

Olay şu şekilde gelişti;

Şehitler Köprüsü davasını yakından takip eden baba Satılmış Kaya, ifadelerde oğlunun darbeci eski Binbaşı Ahmet Taştan tarafından vurulduğunu öğrenir öğrenmez durumu yargıya taşıdı. Oğlunun “hain” değil de “Şehit” olduğunu kanıtlamak için 2019 yılında Ankara 4. İdare Mahkemesi’nde açılan davada askerlerin ve sivil bir şahısın verdiği ifadelerde Er Kurtuluş Kaya’nın “sivillere ateş edin” emrine uymadığı için eski Binbaşı Ahmet Taştan tarafından önce azarlandığı sonra da tankların arkasına götürülerek başına ateş edilmek suretiyle şehit edildiği ortaya çıktı. İfadelerde ayrıca Binbaşı Taştan’ın Er Kurtuluş Kaya’nın cenazesine sabaha kadar kimseyi yaklaştırmadığı ve diğer askerlere de “Emirlerime itaat etmezseniz sonunuz Kurtuluş Kaya gibi olur.” diyerek gözdağı vererek ateş etmeye zorladığı, askerlerin ise korkudan havaya ateş açtıkları da kayıtlara geçti.

Mahkemenin sonuçlanmasının ardından açıklama yapan baba Satılmış Kaya, “Adalet yerini buldu. Epey sıkıntılar yaşadık ama Allah bize bu günleri gösterdi. Oğlumuzun itibarı iade edildi, artık kendimizi daha iyi hissediyoruz.” derken anne Kadriye Kaya ise oğlunun kendisine telefonda “Anne bana tatlı yap yakında geleceğim, yorganlarımı da diktir gelince nişanlanacağım.” dediğini anlatırken hüzünlüydü. Anne Kadriye Kaya, “Nasip olmadı, ama yine de sevinçliyiz çünkü adalet geç de olsa yerini buldu.” diye konuştu.

 

Çankırı - 13:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.