20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI’DAKİ OKULLARA TYP KAPSAMINDA 210 KADIN TEMİZLİK GÖREVLİSİ ALINACAK

Yeni eğitim döneminin başlamasına kısa bir süre kala Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), Toplum Yararına Program (TYP) başvuruları hakkında basın açıklaması yayınladı. Kurumdan yapılan açıklamada başvuru şartları, başvuru şekli ve sürelerine yer verildi. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Alim Çaycı; Çankırı İŞKUR İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile […]
Ekonomi - 27 Ağustos 2022 09:54 A A

Yeni eğitim döneminin başlamasına kısa bir süre kala Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR), Toplum Yararına Program (TYP) başvuruları hakkında basın açıklaması yayınladı. Kurumdan yapılan açıklamada başvuru şartları, başvuru şekli ve sürelerine yer verildi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Alim Çaycı; Çankırı İŞKUR İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek olan temizlik programı başvurularının, İŞKUR E-Şube (www.iskur.gov.tr) veya Alo 170 üzerinden 26 Ağustos Cuma günü başlayıp, 30 Ağustos 2022 Salı günü sona ereceğini belirtti.

Programın uygulama sürelerine de değinen İl Müdürü, “5 Eylül 2022 – 20 Ocak 2023 tarihleri arasında 4,5 ay süreyle ildeki okullarda 210 iş arayan kadını yararlandırmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Okulların temizliği projesinde sosyal yardım yararlanıcıları için % 20 kontenjan ve % 80 noter kurası usulü uygulanacağını aktaran İl Müdürü Çaycı, “%20’lik kontenjan ayrılan sosyal yardım yararlanıcıları için ilk aşamada Çankırı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı Mütevelli Heyeti tarafından vakfa kayıtlı sosyal yardım alan vatandaşlar arasından bir liste belirlenecek, sonraki aşamada ise belirlenen liste üzerinden noter kurası çekilecektir.” dedi.

Kurumdan yapılan açıklamada başvuru yapacak adaylarda aranacak genel şartlara da yer verildi. Buna göre TYP projesinden faydalanmak isteyenlerin 18 yaşından büyük, 50 yaşında küçük olması, işsiz olması, emekli ve malul aylığı almaması ve açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç öğrenci olmaması gerekmektedir.

Aynı adreste oturanların gelir getirici bir işte çalışması sonucu elde ettikleri toplam kazancın TYP programından yararlanacak personelin seçiminde önemli bir kıstas olduğunu belirten İl Müdürü Çaycı, “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların gelirlerinin toplamı net asgari ücretin yani 2022 yılı için 8.250,53 TL’yi aşması durumunda söz konusu adreste oturanların hiçbiri TYP programına kabul edilmeyecektir.” Şeklinde sözlerini tamamladı.

Ekonomi - 09:54 A A
BENZER HABERLER