-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI’DA YEM BEZELYESİ ÇİFTÇİYİ SEVİNDİRDİ

Büyük ve küçükbaş hayvancılıkta kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması için önemli bir alternatif bitki olan Yem Bezelyesi ilimizde ilk defa bu yıl yüksek miktarda ekildi. Çankırı İli Atkaracalar, Kurşunlu ve Çerkeş ilçelerinde yaklaşık 350 parsel ve 2500 dekar alanda 5000 dekara yakın Tohumluk Yem Bezelyesi ekimi gerçekleştirildi. Baklagiller familyasından tek yıllık bir bitki olan yem bezelyesi, […]
Genel - 9 Ağustos 2022 23:00 A A

Büyük ve küçükbaş hayvancılıkta kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması için önemli bir alternatif bitki olan Yem Bezelyesi ilimizde ilk defa bu yıl yüksek miktarda ekildi. Çankırı İli Atkaracalar, Kurşunlu ve Çerkeş ilçelerinde yaklaşık 350 parsel ve 2500 dekar alanda 5000 dekara yakın Tohumluk Yem Bezelyesi ekimi gerçekleştirildi.

Baklagiller familyasından tek yıllık bir bitki olan yem bezelyesi, yemeklik bezelyeye göre ülkemizde daha az alanda yetiştiriliyor. Kuru ot ve silaj bitkisi olarak üretilen yem bezelyesi, tek başına veya yatmayı önlemek için Arpa, Yulaf, Tritikale gibi tahıllarla beraber ekilebiliyor.

Kuru ve Sulu şartlarda yetiştirilebilen yem bezelyesi 1 metreden fazla boylanabiliyor ve 5 tona kadar dekara ot verimi verebiliyor. Tohumluk ekilişlerde 1 ton saman alınabiliyor. Kuru otunda ham protein % 20, ham selüloz % 29, kuru madde % 91 ham yağ % 1.6 gibi yüksek oranlarda değerler içeriyor ve bu da yem kalitesini artırıyor. Çankırı İli ve ilçelerinde Tohumluk ekimi yapılan Yem Bezelyesinin tarla kontrolleri Çankırı Tarım İl Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından yapılıyor.

Özel bir tohum üreticisi firma ile sözleşmeli olarak ekilen yem bezelyelerinin gelişimi ve ürün beklentisi çiftçiyi memnun ediyor. Bu yılki ekilişlerden Çankırı İlinde ortalama 750 ile 1000 ton arasında sertifikalı yem bezelyesi tohumu üretimi bekleniyor.

Konu hakkında İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Hüseyin Düzgün açıklamasında; “Yem Bezelyesinin önemli bir yem bitkisi olduğunu, İlimizin toprak ve iklim özelliklerinin yem bitkisi yetiştirmeye son derece elverişli olduğunu, sulu şartlarda yetiştirilmesine rağmen özellikle kuzey ilçelerimiz başta olmak üzere ilimizin geniş bölümünde kuru şartlarda yetiştirilebilmesinin uygun olduğunu ve ilimiz topraklarının sertifikalı tohumluk üretimi için temiz ve elverişli olduğunu belirterek, Yem bezelyesi ekilişlerinin Çankırı hayvancılığına önemli oranda katkı yapacağına inandığını bildirerek Çiftçilerimize bol bereketli bir sezon dileriz”  dedi.

Genel - 23:00 A A
BENZER HABERLER