reklam
reklam
DOLAR 31,0254 % 0.05
EURO 33,6324 % 0.15
STERLIN 39,2572 % 0.06
FRANG 35,2876 % 0.08
ALTIN 2.019,92 % 0,09
BITCOIN 1.620.951 -0.883
reklam

PARALARINI ALAMAYAN İNŞAAT İŞÇİLERİ İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDULAR

Yayınlanma Tarihi : Google News
PARALARINI ALAMAYAN İNŞAAT İŞÇİLERİ İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDULAR
reklam

Bugün Fatih Mahallesi TOKİ inşaatlarında meydana gelen olayda, anlaştıkları ücretleri alamadıklarını iddia eden 6 işçi toplu intihar girişiminde bulundu. Eylemci işçilerden üçü bir inşaatın en son katına çıkarken diğer üçü ise hemen yanındaki kule vincin tepesine çıktılar. 6 işçi sloganlar atarak işverenlerinin yanlarına gelip paralarını ödemesini aksi halde kendilerini aşağıya atacaklarını söylediler.

İşçilerin sözcülüğünü yapan bir diğer işçi ise Olay 18 mikrofonlarına kendilerinin 3 ay önce Van’dan Çankırı’ya çalışmak için geldiklerini, inşaatların beton işlerini yaptıklarını, taşeron şirketin kendilerine anlaştıkları parayı vermeyip yarısını teklif ettiğini, buna itiraz ettikleri için de işten kovulduklarını anlattı. Taşeron firma yetkilisinin kendilerini telefonla arayarak işi teklif ettiğini, telefonda beton işçiliği için m3 ücreti olarak 110 Liraya anlaştıklarını, ancak 3 aylık çalışmanın sonunda 110 Lira yerine 85 Liradan hesabı kesip, “İşinize geliyorsa böyle, gelmiyorsa çekin gidin…” dediğini de anlatan sözcü, taşeronun güvendikleri birisi olduğundan dolayı anlaşmayı sözlü yaptıklarını bu yüzden de ellerinde resmi bir belge olmadığını söyledi. Resmi anlaşma belgesi olmayınca şikayetçi de olamadıklarını belirten sözcü, “Ne dediysek ne yaptıysak olmadı, sözümüzü dinletemedik. Biz de mecbur kaldık böyle bir intihar girişiminde bulunmaya.” diyerek içine düştükleri durumun vahametini dile getirdi.

Olay yerine sevk edilen polis ekipleri yol güvenlik tedbirlerini alırken, itfaiye ve 112 Acil Sağlık ekipleri de olası bir intihar vakasına karşı hazır beklediler. Bir süre sonra olay yerine gelen taşeron firma yetkilisi inşaat girişinde Emniyet yetkilileri ve sözcülük yapan işçi ile görüştü. Kısa süren görüşmeden de uzlaşma çıkmadı. Taşeron firma yetkilisinin yetkililere, işçilere borcunun kalmadığını hak ettikleri parayı daha önceden ödediğini ve başka da para vermeyeceğini söylediği bilgilerine ulaştık.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.