13° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

“ÇANKIRI’DA HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİ” AMAÇLI PROJELER İMZALANDI

Çankırı’da, Suni Tohumlama Uygulamaları ile Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi imza töreni bugün gerçekleşti. Gerçekleştirilen imza törenine Vali Abdullah AYAZ, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, Çankırı ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer ÇENDEK, Veteriner Hekimler Odası Temsilcileri Bekir Engin Başargan ile İsmail Portakal katıldılar. İlimizde Suni Tohumlama Uygulamaları İle Etçi […]
Çankırı - 1 Mart 2021 23:36 A A

Çankırı’da, Suni Tohumlama Uygulamaları ile Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesi imza töreni bugün gerçekleşti. Gerçekleştirilen imza törenine Vali Abdullah AYAZ, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin DÜZGÜN, Çankırı ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer ÇENDEK, Veteriner Hekimler Odası Temsilcileri Bekir Engin Başargan ile İsmail Portakal katıldılar.

İlimizde Suni Tohumlama Uygulamaları İle Etçi ve Kombine Irkların Yaygınlaştırılması Projesiyle; yetiştiricilere suni tohumlama kültürünün yaygınlaştırılması ve bilincinin oluşturulması, Suni tohumlama uygulamaları ile yüksek verimli yavrular elde edilmesinin sağlanması, tabii tohumlamaya bağlı bulaşıcı hatalıkların önlenmesi, döl verimine bağlı kayıpların azaltılması ile damızlık ve kasaplık hayvan sayısının arttırılması, etçi ırkların yaygınlaştırılarak kırmızı et üretiminin arttırılması hedefleniyor.

İlimizde yürütülecek sığır suni tohumlama uygulamalarına yönelik yapılacak suni tohumlama çalışmalarında kullanılmak üzere gerek duyulan kaynak Tarım ve Orman Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürlüğü bütçesinden projeye aktarılmıştır.

Proje kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’müzde, projenin paydaşları olarak İlimiz Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve İlimizde faaliyette bulunan Serbest Veteriner Hekimlerle toplantılar yapılarak, Bakanlık Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu talimata göre hazırlanan sözleşme, uygulama için gönüllü olan İlimiz genelindeki Serbest Veteriner Hekimler ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile imzalandı.

Çankırı - 23:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.