Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI’DA ÇENE KEMİĞİ TÜMÖRÜ (AMELOBLASTOMA) OPERASYONU

Geçtiğimiz günlerde Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’nde nadir görülen, önemli bir operasyon daha gerçekleştirildi. Operasyon Çankırı Özel Karatekin Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Fatih Arslan tarafından gerçekleştirildi. Bu önemli hastalığın ve ameliyatın detaylarını bir de uzmanımız Fatih Arslan’dan dinleyelim; “Hastamız F.M.H yaklaşık bir ay önce tarafımıza yüzde şişlik, burunda tıkanıklık ve nefes almada zorlanma şikayetleri ile […]
Genel - 21 Ocak 2022 17:57 A A

Geçtiğimiz günlerde Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’nde nadir görülen, önemli bir operasyon daha gerçekleştirildi. Operasyon Çankırı Özel Karatekin Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Fatih Arslan tarafından gerçekleştirildi. Bu önemli hastalığın ve ameliyatın detaylarını bir de uzmanımız Fatih Arslan’dan dinleyelim;

“Hastamız F.M.H yaklaşık bir ay önce tarafımıza yüzde şişlik, burunda tıkanıklık ve nefes almada zorlanma şikayetleri ile başvurdu. Yapmış olduğum fiziki muayenenin ardından hastamız için gerekli olan tüm tetkikler istendi. Yapılan tetkikler ve muayenede düşündüğümüz olguyu alınan patoloji sonucu ile netleştirerek hastamızda ameloblastoma adı verilen tümör tespit edildi.

Ameloblastoma; Dişlerin koruyucu mine astarını oluşturan hücrelerde başlayan, alt veya üst çene kemiğinde ortaya çıkabilen bir kemik tümörüdür. Dişlerden kaynaklanan maksilla mandibula tümörlerinin %1’ini oluşturacak derecede az rastlanan ve ortalama 20-50 yaş civarında ortaya çıkan bir tümör cinsidir.
Ameloblastomun nedeni büyük ölçüde bilinememektedir. Nadir görülmesi sebebi ile değerlendirme ve teşhis koymak da zordur. Bu hastalıkta genellikle tümör iyice büyüyene kadar belirti göstermez. Yine de görülen belirtilerden sıralayacak olursak;

Çenede ağrısız şişlik,
Konuşma güçlüğü,
Nazal solunum yollarının tıkanması gibi birtakım belirtileri olabilmektedir.

Hastamızda sol maksiller sinüs kaynaklı, ağız içinde sert damağın arkasına kadar ve aynı zamanda infratemporal fossaya kadarda uzanan yaklaşık 7*5 cm genişliğinde oldukça büyük bir tümör bulunmaktaydı. Bu tümöre lateral rinotomi yaklaşımı ile yani yüzüne de müdahalede bulunarak tümörün çıkarımı planlandı. Planlandığı üzere bahsedilen kesi ile tümör bölgeden temizlendi. Sol maksiller sinüsün ön duvarı ve ağız tabanının yarısından fazlası sol üst damağında bulunan dişlerle beraber tüm bölgedeki tümör çıkarıldı.

Tümörün çıkarıldığı yere daha önce hazırlatmış olduğumuz protez damak ameliyat esnasında yerleştirildi. Bu sayede hastamız beslenmesinde sıkıntı yaşamayacak. Komplikasyonsuz olarak başarılı bir şekilde ameliyata son verildi. Şuan hastamızın durumu gayet iyi, herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır ve hastamız ağız yoluyla beslenmeye başlamıştır.

Tümörlerin büyümesini ve ilerlemesini durdurmak için ameloblastomun erken teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple bende her meslektaşım gibi erken teşhis ve erken tedavinin herşeyi daha kolay çözeceğini ve gerçekten hayat kurtaracağını bu vesile ile size bir kez daha aktaracağım. Hastamızı kalıcı hasar olmadan tedavi edebildik fakat herkes böyle şanslı olmayabilir. Kendinize ve sağlığınıza önem verin. Sağlığınızı kaybederseniz geriye hiçbir şeyiniz kalmaz.

Gerçekleştirilen operasyon büyük bir işlemdi. Çankırı’da böyle bir işlem gerçekleştirebilmek bizim için gurur sebebidir. Bize bu imkanı sunan yönetimimize, ekibimize ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.”  diyerek cümlelerine son verdi.

Op. Dr. Fatih Arslan’a öncelikle yapmış olduğu bu önemli operasyon için sonrasında da bu değerli bilgileri bizimle paylaştığı için tüm halkımız adına teşekkürlerimizi sunarız. Çankırı Özel Karatekin Hastanesi bu ve benzeri birçok operasyon ile hem hastalarına şifaya vesile olurken hem de Çankırı’da sunulan sağlık hizmetlerinde önemli bir çığır açılmasına katkıda bulunmaktadır.

Genel - 17:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.