13° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI’DA ÇELTİK ÜRETİMİ 30 BİN DEKARA ULAŞTI

Ülkemiz ve İlimiz tarımında önemli bir yere sahip olan çeltik bitkisi insan beslenmesinde buğdaydan sonra en çok kullanılan gıdadır, aynı zamanda da İlimiz çiftçilerinin en önemli gelir kaynaklarından birisidir. Yaklaşık 30.000 dekar ekiliş alanıyla İlimiz için büyük öneme sahip olan çeltik ekili alanlar İl Müdürlüğümüz ekiplerince rutin olarak kontrol edilmekte ve çeltik tarımı yapan çiftçilerle […]
Çankırı - 31 Temmuz 2020 14:38 A A

Ülkemiz ve İlimiz tarımında önemli bir yere sahip olan çeltik bitkisi insan beslenmesinde buğdaydan sonra en çok kullanılan gıdadır, aynı zamanda da İlimiz çiftçilerinin en önemli gelir kaynaklarından birisidir.

Yaklaşık 30.000 dekar ekiliş alanıyla İlimiz için büyük öneme sahip olan çeltik ekili alanlar İl Müdürlüğümüz ekiplerince rutin olarak kontrol edilmekte ve çeltik tarımı yapan çiftçilerle sürekli olarak görüş alışverişinde bulunulmaktadır. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz teknik elemanları Bayram öncesi Merkez, Kızılırmak ve Ilgaz ilçelerinde inceleme ve gözlemlerde bulunmuşlardır.

Yapılan kontrollerde daha önce olumsuz iklim faktörlerinden kaynaklanan gelişmedeki geriliğin önemli oranda normale döndüğü, mevcut iklim koşullarında bitkilerin iyi bir gelişme gösterdikleri gözlemlenmiştir. Yapılan gözlemlerde önümüzdeki haftalarda hava sıcaklıkların uzun süreli olarak normalin üzerinde seyretmemesi durumunda geçmiş yılların ortalamasına yakın bir verim alınacağı tahmin edilmektedir. Arazi incelemelerinde hastalık ve zararlıya rastlanılmamış olup bazı küçük alanlarda yabancı ottan kaynaklanan problemler görülmüş ve çiftçilere gerekli tavsiyeler verilmiştir.

Çankırı - 14:38 A A
BENZER HABERLER