Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI YÂRANLARI İSTANBUL’DA ÇANDEF’İN MİSAFİRİ OLDU

Çankırı Oğuz Boyları Yâran Derneği ekibi tarafından 15 Ocak 2022 Cumartesi Günü İstanbul Sultangazi’de Yâran Ocağı yakıldı. İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF) tarafından organize edilen ocak öncesi, salon girişindeki fuaye salonunda kokteyl düzenlenerek misafirlere ikramlarda bulunuldu. Sultangazi Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Korgun Belediye […]
Çankırı - 17 Ocak 2022 21:01 A A

Çankırı Oğuz Boyları Yâran Derneği ekibi tarafından 15 Ocak 2022 Cumartesi Günü İstanbul Sultangazi’de Yâran Ocağı yakıldı. İstanbul Çankırı Dernekler Federasyonu (ÇANDEF) tarafından organize edilen ocak öncesi, salon girişindeki fuaye salonunda kokteyl düzenlenerek misafirlere ikramlarda bulunuldu.

Sultangazi Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun, Korgun Belediye başkanı Hasan Hüseyin Kozan, Sultangazi Ak Parti İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, Esenler Ak Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Sultangazi MHP İlçe Başkanı Yusuf Özel, Sarıyer MHP İlçe Başkanı Hakan Başpınar, Sultangazi Saadet Partisi İlçe Başkanı Hüseyin Aydoğan, Yeniden Refah partisi ilçe Başkanı Yasin Kul, Çankırı Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Kaptan Mustafa Can, 1074 Çankırı Spor Kulübü Başkanı Barbaros Özdemir, Korgun İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Öztürk, Sultangazi Meclis Üyesi Hamdullah Altıntop, çeşitli mahalle muhtarları, dernek başkanları, ÇANDEF bölge başkanları, ÇANDEF yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda Çankırı’lı misafir oldular.

Program, tarihteki Türk Devletleri’nin Bayrak gösterisi ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından selamlama konuşmaları ile devam etti. Çankırı Oğuz Boyları Yâran Derneği ekibi, başkan Recep Deneci’nin sunumu ile bin yıllık yâran kültürümüz Ali Deneci ve İsmail Gönen’in baş ağalığında giriş selamlaması, mahalli oyunlar, ocağa misafir alımı, orta oyunları, Çankırı’ya has güvey başı donatılması salonda bulunan seyircilere ve ocağa bizzat misafir olan protokole sunuldu. Ocakta sergilenen orta oyunları misafirleri zaman zaman güldürürken, Çanakkale Şehitleri orta oyunu duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

Yâran Ekibi ile oyunlara katılan bütün misafirlere Çankırı Tuzu, Şabanözü Bazlaması ve çocuklara balonlar hediye edildi. Cezayir Marşı ile misafirler uğurlandıktan sonra yâran ocağı sona erdi ve ardından yâran sazendeleri Mehmet Bayraktar ile Nazım Ege’nin çaldığı oyun havaları ile izleyiciler sahnede kurtlarını döktüler. ÇANDEF tarafından organize edilen yâran gecesi, keşkek ikramı ile sona erdi.

Yâran gecesi ile ilgili bir açıklama yapan ÇANDEF Başkanı Zeynettin Aydın şunları söyledi:

“ÇANDEF olarak Sultangazi ilçemizde yaptığımız Yâran programımıza yoğun bir katılımla ve coşku dolu bir ortamda gerçekleştirdik. Çankırı’mızın Yâran kültürünün İstanbul’da yaşatılmasına ve tanıtılmasına verdiği katkılarından dolayı Çankırı Oğuz Boyları Yâran Derneği başkanı Recep Deneci başağam başta olmak üzere ekibi kıymetli başağalarımıza yâran ağalarımıza ve ekibin diğer hazirunlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Programımıza teşrifleriyle bizleri onore eden bütün misafirlerimize ve bizleri yalnız bırakmayan vefakâr Çankırı’lı hemşerilerimize ve değerli misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyor, sırada daha birçok programın ve etkinliğin olduğunun altını çizerek, desteklerinizden dolayı minnetlerimi sunuyorum.” dedi.

Çankırı Oğuz Boyları Yâran Derneği başkanı Recep Deneci’de “Yâran Kültürümüzün aslına uygun bir şekilde yaşanmaya çalışıldığı Çankırı’dan gelerek ocak yakan ekibime ve bizleri İstanbul’da yalnız bırakmayan bütün misafirlerimize ve çok kıymetli hemşerilerime teşekkür ederim. Ekip olarak İstanbul’da yâran ocağı yakmaktan çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim.” dedi.

Çankırı - 21:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.