reklam
reklam
DOLAR32,2696% 0.06
EURO35,0280% -0.07
STERLIN41,2526% 0.02
FRANG35,3680% 0.04
ALTIN2.446,30% -0,03
BITCOIN68.418,18-1.284
reklam

ÇANKIRI VALİLİĞİ KORONAVİRÜS (KOVİD-19) TEDBİRLERİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ülke genelinde yürütülen mücadelenin tüm alanlarda başarıyla sürdürülerek, kamu düzeninin bir parçası olan kamu sağlığı ve esenliğinin sağlanması amacıyla birtakım tedbirler alınmaktadır.
Devletimiz tarafından bugüne kadar alınan önlemler ile bundan sonra alınacak tedbirlerin dikkatle takip edilerek eksiksiz yerine getirilmesi, hastalığın yayılmasının önlenmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Halkımızın sağlığının korunması ve kamu esenliğinin sağlanması için aşağıda belirtilen tedbirlerin herhangi bir aksaklığa mahal verilmeden uygulanması için vatandaşlarımızın azami dikkati göstermeleri gerekmektedir.

 1. 2020/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu görevlilerinin yurt dışına çıkışları durdurulmuş, ancak zorunlu ve ivedi durumlarda yurt dışına çıkacak kamu görevlileri için izin alınması talimatlandırılmıştır.
 2. Yurt dışında bulunan kamu görevlileri, yurda dönüş tarihinden itibaren 14 gün evde tecrit oldukları sürenin mesai günlerine tekabül eden kısımlarında idari izinli sayılacaklardır.
 3. Hamileler, yasal süt izni kullananlar, engelli çalışanlar, yönetici pozisyonlarındakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezavantajlı gruplar (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve
  diyabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren on iki gün idari izinli sayılacaklardır.
 4. Kamu kurum ve kuruluşlarının faaliyetlerinin devamını sağlayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınması ve zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının başta okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanlarının yıllık izin taleplerinin karşılanması, yıllık izin hakkı bulunmayanlar için mazeret izinlerinin kullandırılması sağlanacaktır.
 5. Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten ve vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini artıracağı değerlendirilen pavyon, diskotek, bar ve gece kulüplerinin faaliyetleri 16.03.2020 Pazartesi saat 10.00 itibariyle geçici süreliğine durdurulmuştur.
 6. Koronavirüs salgınını fırsat gören bazı spekülatörlerin çeşitli ürün ve ürün gruplarında (maske, kolonya, dezenfektan, temizlik malzemeleri, gıda maddeleri, vb.) arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışları, stokçuluk ve benzeri piyasa oluşumunu bozucu davranışlar gerçekleştirdiklerinin görülmesinden hareketle; kolluk birimleri Ticaret İl Müdürlükleri ile koordineli çalışarak, vatandaşlarımızdan gelecek ihbar ve şikâyetleri titizlikle inceleyecek ve adli bir suçun tespiti halinde gerekli yasal işlemleri ivedilikle yapacaklardır. Vatandaşlarımız, ihbar ve şikâyetlerini Alo 175 Tüketici Danışma Hattı, Alo 189 VİMER ve Alo 153 Belediye iletişim numaralarına iletebilecekler.
  Ayrıca haksız fiyat artışı şikâyet bildirimi mobil uygulaması “HFA-Bildirimi” mobil cihazlarına ücretsiz indirerek şikâyetleri için kullanabileceklerdir.
 7. Mayıs ayı başına kadar; ülke genelinde yapılması planlanan yemin, anma, mezuniyet vb. törenler iptal edilmiştir.
 8. Kovid-19’un, bugün için kaynak hayvan ve arakonakçıları netleşmediği ve hayvan türündeki replikasyon ve atım türü bilinmediğinden; bu dönemde özellikle egzotik hayvanların ve pet hayvanların ülkeye girişine izin verilmemesi yönünde karar alınmıştır. Hangi amaçla olursa olsun tüm ülkelerden gelen egzotik hayvanlar ile omurgasızlar, amfibik hayvanlar, köpek, kedi, gelincik, süs balıkları, sürüngen, kemirgen, evcil tavşan ve tüm kuşların, yolcu beraberi ve ticari kapsamda ülkeye girişi askıya alınmıştır.
 9. Yerel yönetimler tarafından toplu taşıma araçları, durakları ve istasyonları, halkın toplu olarak bulunduğu cadde, sokak, meydan, bulvar, Pazar yeri, vb. alanlar Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen şekilde sık periyotlarla temizlenerek
  dezenfekte edilecektir. İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde ve binalarda ve toplu taşıma araçlarında halkın kolayca erişebileceği şekilde dezenfektanlar yerleştirilecektir. Çöpler daha sık ve düzenli olarak toplanacak, çöp toplama araç ve personel kapasitesi yeterli düzeyde tutulacak, çöp depolama ve bertaraf tesislerinde gerekli tedbirler alınacaktır.
 10. İlimize özel olarak Çankırı Halk Sağlığı Müdürlüğünce kurulan ve 7/24 hizmet veren 0531 865 74 46 numaralı Korona-2019 Danışma Hattı ile Alo 184 Sabim(Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) Danışma Hattı, vatandaşlarımıza korona enfeksiyonuna özel danışmanlık hizmeti vermektedir.
  Vatandaşlarımızın yalnızca yapılan resmi açıklamaları dikkate almaları; “Sizi ve Türkiye’yi Koronavirüs Riskinden Koruyacak 14 Kural” ve diğer bilgilendirmelerin yer aldığı https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19 adresini inceleyerek sağlıklı bilgi edinmeleri tavsiye edilmektedir.
  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Çankırı Valiliği

reklam

YORUM YAP