-6° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI TARİHİ “1579 TARİHLİ ÇANKIRI MUFASSAL TAHRİR DEFTERİ” İLE GÜNÜMÜZE AKTARILDI

Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Çankırı aynı zamanda önemli bir tarihi mirasa sahiptir. Çankırı tarihinin en önemli kaynağı olan 1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri, Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bölüm başkanı Dr. Ebubekir Keklik ve eşi Hatice Keklik tarafından yayımlandı. Uzun ve yorucu bir çalışmanın ürünü olan eser, Dr. Ebubekir […]
Çankırı - 19 Ekim 2022 10:06 A A

Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Çankırı aynı zamanda önemli bir tarihi mirasa sahiptir. Çankırı tarihinin en önemli kaynağı olan 1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri, Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bölüm başkanı Dr. Ebubekir Keklik ve eşi Hatice Keklik tarafından yayımlandı. Uzun ve yorucu bir çalışmanın ürünü olan eser, Dr. Ebubekir Keklik tarafından ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye takdim edildi.

Rektör Çiftçi, şehrimizin ve bölgemizin tarihiyle ilgili böyle önemli bir çalışmanın yayımlanmış olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, çalışma hakkında Dr. Ebubekir Keklik’ten bilgi aldı.

Hicri 986/ Miladi 1579 tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri Çankırı, ilçeleri ve köyleri hakkında kapsamlı bilgilerin bulunduğu en eski tarihli belge olarak değerlendirilmektedir. 1579 Tarihli Çankırı Mufassal Tahrir Defteri’nde ilgi çekici noktalardan biri de ÇAKÜ kampüsünün kurulmuş olduğu Uluyazı’nın “Mezraa-i Uluğ Yazı” olarak geçiyor olmasıdır. Eserde “Mezraa-i Uluğ Yazı”nın çeşitli Türkmen aşiretleri tarafından yaylak olarak kullanıldığı görülmektedir.

Çankırı - 10:06 A A
BENZER HABERLER