reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

ÇANKIRI ŞEHİT VE GAZİLER DERNEĞİ BURSA’DAKİ ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

2019 yılında kurulan Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği olarak Çankırı il sınırları içerisinde yatmakta olan iki yüz civarı şehidimizi ilçe ilçe köy köy ziyaret etmiştik. Bazen de il dışında yatmakta olan şehitlerimizi imkânlar dahilinde ziyaret ettik. 11.02.2021 tarihinde derneğimiz olarak Bursa ili ve Gemlik ilçesinde yatmakta olan şehitlerimizi ve ailelerini ziyaret etmek amacı ile Bursa’ya bir ziyaret gerçekleştirdik.

Ziyaretimizde önce Ilgaz ilçemiz Sağırlar köyü nüfusuna kayıtlı, 17.02.2016 yılında Ankara merasim sokakta meydana gelen terör saldırısında şehit olan ve Gemlik şehitliğinde yatan şehidimiz Mehmet Koray Pınar’ı kabri başında ziyaret ederek şehidimizin kıymetli babası Mehmet Pınar ile de görüştük. Kendisine Çankırı halkının selamlarını ilettik.

Ardından bir diğer Şehidimiz olan Orta ilçemiz Kanlıca mahallesi nüfusuna kayıtlı ve Bursa merkez Pınarbaşı mezarlığında yatan 2011 yılında vatani görevini yaptığı Hakkari ili Çukurca ilçesinde nöbet tuttuğu kulübeye yıldırım düşmesi sonucu şehit olan şehidimiz Metehan Alpkaya’yı ziyaret ettik. Pınarbaşı mezarlığındaki ziyaretimize şehidimizin babası Hasan Alpkaya, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Bursa Şubesi Başkanı sayın Fikri Özder ve yönetimi de katılmışlardır.

Oradan Bursa’ya geçerek Bursa’nın Tophane mevkiinde bulunan ve Osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi ile oğlu Orhan Gazi’nin kabirlerinin bulunduğu alana geçtik. Burada İstiklal Savaşı yıllarında Bursa’nın kurtuluşu sırasında Hacivat köprüsü yakınlarında düşmanla savaşırken şehit düşen Ilgaz ilçemiz nüfusuna kayıtlı Mehmet oğlu Halil’i de kabri başında ziyaret ettik.

Daha sonra Dernek Başkanı Metin Şenol’un davetlisi olarak Bursa Harp Malulü Gaziler ve Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ne ziyarette bulunduk. Bu sohbette Çankırı’ya kazandırmaya çalıştığımız şehitler müzesini dernekleri tarafından Bursa’ya kazandırdıklarını öğrendik. Dernek yönetim kurulu üyesi Bursalı şehidimiz Faik Gökçen’in babası İsmail Gökçen bey de uzun uğraşları sonucu müzeyi şehirlerine kazandırdıklarını anlattı.

Şehitler müzesini ziyaretin ardından derneğimiz tarafından getirilen hediyeler takdim edilmiştir. Bizler Derneğimiz olarak Bursa’da hayata geçirilmiş olan Şehitler müzemizi Çankırı’mızda da hayata geçirmek için mücadelemize devam edeceğiz. Siz değerli haklımızdan da destek beklemekteyiz.

reklam

YORUM YAP