-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI LİSESİ’NDEN GÜVENİLİR HABER KAYNAĞI ANKETİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çankırı Lisesi, Yayın-İletişim ve Kişisel Verileri Koruma Kulübü tarafından okul ortamında yapılan anket sonucuna göre öğrencilerin en çok internet ortamındaki haber kaynaklarına güvendikleri sonucu çıktı. Kulüp üyesi öğrenciler tarafından 80 öğrenciye uygulanan ankette, her sınıf seviyesinden 20 öğrenciye 3 adet  soru yöneltildi. Öğrencilerin en güvendiği haber kaynaklarının araştırıldığı anket sonucuna göre […]
Çankırı - 2 Ocak 2023 08:48 A A

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çankırı Lisesi, Yayın-İletişim ve Kişisel Verileri Koruma Kulübü tarafından okul ortamında yapılan anket sonucuna göre öğrencilerin en çok internet ortamındaki haber kaynaklarına güvendikleri sonucu çıktı.

Kulüp üyesi öğrenciler tarafından 80 öğrenciye uygulanan ankette, her sınıf seviyesinden 20 öğrenciye 3 adet  soru yöneltildi. Öğrencilerin en güvendiği haber kaynaklarının araştırıldığı anket sonucuna göre öğrencilerin radyo ve gazete gibi geleneksel haber kaynaklarına olan ilgisinin azaldığı gözlemlendi.

Haber amaçlı kullanılan bilgi kaynakları ile ilgili soruya, öğrencilerin %75’inden fazlası “internet” diye cevap verirken, 16 kişi bu soruyu ” televizyon” olarak yanıtladı. Ankette sorulan haber amaçlı internet kaynakları sorusuna verilen cevap sayısı ise, öğrencilerin günlük hayatta en çok instagram uygulamasını kullandıklarını gösteriyor.(%63).

En güvenilir haber kaynağı ile ilgili soruya verilen cevap sayısına bakıldığında internetin üstünlüğü göze çarpıyor.  Bu soruya 44 öğrenci internet olarak cevap verirken, 20 toplam cevap sayısı ile televizyon ikinci sırada bulunuyor. Anket uygulanan öğrencilerin 1/8’i (10 öğrenci) ise gazetenin güvenilir haber kaynağı olduğunu düşünmekte.

Çankırı - 08:48 A A
BENZER HABERLER