13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ’NDEN KAMUOYUNA DUYURU

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında kendi geliştirdiği yüzyüze-online öğretim modelini tanıtmış ve öğretime bu metotla devam edeceğini kamuoyuna duyurmuştu. Ancak, Sağlık Bakanlığı’nın Yüksek Öğretim Kurumu’na hitaplı ilgili yazısında, 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde teorik derslerin uzaktan ve dijital yöntemlerle yapılmasının, uygulamalı eğitimlerin ertelenmesinin, uygulamanın zorunlu olduğu durumlarda azami tedbirlerle yapılabileceğinin önerilmesine karar […]
Çankırı - 17 Eylül 2020 11:12 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim yılında kendi geliştirdiği yüzyüze-online öğretim modelini tanıtmış ve öğretime bu metotla devam edeceğini kamuoyuna duyurmuştu.

Ancak, Sağlık Bakanlığı’nın Yüksek Öğretim Kurumu’na hitaplı ilgili yazısında, 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde teorik derslerin uzaktan ve dijital yöntemlerle yapılmasının, uygulamalı eğitimlerin ertelenmesinin, uygulamanın zorunlu olduğu durumlarda azami tedbirlerle yapılabileceğinin önerilmesine karar vermiştir. Söz konusu yazı Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tarafımıza tebliğ edilmiştir.

Küresel salgın ortamında Sağlık Bakanlığı’nın karar ve önerilerinin önemi ortadadır. Bu nedenle, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin yüzyüze-online öğretim modeli tekrar izah edilerek, Çankırı Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu nezdinde yapılan görüşmeler neticesinde Sağlık Bakanlığından yeniden ve somut uygulamalara ilişkin tavsiye kararının talep edilmesi düşünülmüştür.

Çankırı Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu ve Sağlık Bakanlığının görüşlerinin oluşturulmasında, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin yüzyüze-online öğretim modelinin seyreltilmiş öğrenci ile uygulanacağının, sınıflara maske, mesafe ve temizlik ölçülerine göre belirli sayı dışında öğrenci alınmayacağının, bu düşük sayı ile yapılan öğretimde yurt kapasitelerinin her odada bir veya iki kişinin kalabilecek şekilde öngörüldüğünün, toplu taşımacılığın az sayıda yolcu ile yapılabileceğinin dikkate alınması gerektiği ifade edilmiştir.

Yüzyüze-online öğretim modelinin uygulanması sonucunda hem üniversite hayatı hem de şehir hayatında geriye dönüşü uzun yıllara sari olabilecek tahribatın meydana gelmesinin engellenmesinin mümkün olduğu kanaati ifade edilmektedir.

Bu haliyle, küresel salgının önemli düzeyde bulunduğu günümüzde, bir devlet üniversitesi olmanın getirdiği sorumlulukla ilgili kurum ve kurullardan görüş beklediğimizi kamuoyuna saygı ile bildiririz.

Son olarak, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin Yüksek Öğretim Kurulu’nun izin verdiği zaman olan 5 Ekim tarihinde eğitim-öğretime başlayacağından, sevgili öğrencilerimizin ve ailelerinin konunun gerektirdiği hassasiyet çerçevesinde davranmasını, üniversitemizce yapılan duyuruları takip etmeleri gerektiğini saygıyla bildiririz.

Çankırı - 11:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.