Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ (ÇAKÜ) 15 YAŞINDA

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) “15. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri”, 24 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen ve Bulgaristan Turizm Bakanı Dr. İlin Dimitrov, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı il protokolü ve çok sayıda akademisyen ile çok sayıda öğrencinin katıldığı açılış töreni ile başladı. Açılış töreninin ardından […]
Eğitim - 25 Kasım 2022 18:54 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) “15. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri”, 24 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen ve Bulgaristan Turizm Bakanı Dr. İlin Dimitrov, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı il protokolü ve çok sayıda akademisyen ile çok sayıda öğrencinin katıldığı açılış töreni ile başladı. Açılış töreninin ardından düzenlenen ÇAKÜ 15. Yıl Kuruluş Resepsiyonu; Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı il protokolü ve üniversite personelinin katılımı ile gerçekleştirildi. Programda, TRT Sanatçısı Nurullah Akçayır tarafından Türk halk müziği konseri gerçekleştirildi.

25 Kasım Cuma günü düzenlenen 15. Yıl Kuruluş Kortej Yürüyüşü ise çok sayıda akademisyen, öğrenci ve vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Büyük bir coşku eşliğinde ve Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi öncülüğünde, Çankırı Atatürk Bulvarı’nda gerçekleştirilen kortej yürüyüşünün ardından düzenlenen törende, “ÇAKÜ Bir Yudum Anadolu Efsanesi Halk Oyunları Topluğunu”nun yapmış olduğu muhteşem gösteri ise izleyenler tarafından büyük alkış topladı.

Atatürk Anıt Alanı’nda düzenlenen tören, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başladı. Törende günün anlam ve önemine binaen konuşan Rektör Harun Çiftçi, konuşmasında şu sözleri söyledi:

“Bizler için, Çankırı için, bulunduğumuz bölge için çok önemli bir gündeyiz. Bugün, Üniversitemizin kuruluşunun 15’inci yıl dönümü. Üniversitemiz kurulurken emek veren ve gayret gösteren yetkililere, siyasilere, sivil toplum kuruluşlarına, üniversite vakfımızı kuranlara ve özellikle de Çankırı’da bir üniversite açılması adına gösterilen bu çabaların gündeme getirilmesinde çok büyük rolü olan değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz.”

“Anadolu`nun pek çok yerine Çankırı’dan bir parça gönderiyoruz.”

“Çankırı Karatekin Üniversitesinde 15 yıldır ekilen fideler, bugün büyüdüler. Şu an ise bu fidelerin gölgesinde, binlerce öğrencimizi geleceğe hazırlıyor, Anadolu`nun pek çok yerine Çankırı’dan bir parça gönderiyoruz. Çankırı yâran kültürüyle aşılanmış gençleri Dünya’nın farklı coğrafyalarına  gönderiyoruz. Bir millet ve bir devlette geleceğini inşa ederken yegâne sermaye nesildir. Biz, değerlerini ve kültürünü bilen nesiller yetiştirme gayesi ile geleceğimizi inşa etmeye çalışıyoruz. Bu anlamda da öğrencilerimize, üniversite hayatlarını geçirdikleri Çankırı’nın değerlerini, kültürünü ve tarihini en iyi biçimde aşılamaya çalışıyoruz. Bunu da Çankırı halkı ve hoclarımız ile bütünleşerek hep birlikte yapıyoruz.”

“Türkiye giderek büyüyor.”

“Artık dünya küçüldü. Küçülen bu dünya içerisinde ise Türkiye giderek büyüyor. Son 20-30 yılda Türkiye hayallerin ötesinde bir çıkış yakaladı. Şu an dünyada yeni dengeler kurulurken muhakkak göz ardı edilmeyen ülkelerden biri Türkiye’dir. Ülkemizi bu konuma getiren başta şehitlerimiz ve gazilerimiz olmak üzere; tüm değerli yöneticilerimizi, çaba sarf edenleri, strateji belirleyenleri; bilimde, teknolojide ve sanatta yatırım yapanları burada bir kez daha minnet ve şükranla anıyorum.”

“Bu bir bayrak yarışıdır. Bu bayrak, bu dönemde bizlere tevdi edildi. Biz de bayrağımızı; sürekli yukarılarda, zirvede tutacak; bizden sonra gelecek olanlara emanet edeceğiz.”

15 Yılda 30 Bine Yakın Mezun

“Akademik personelimiz Çankırı`da çok güzel çalışmalara imza atıyor. Çankırı Karatekin Üniversitesinin sadece bulunduğu kampüste, bulunduğu ofiste duran akademisyenleri yok; gönlüyle, yüreğiyle, emeğiyle, zihniyle, ürettiği bilgiyle; bulunduğu topraklara ve insanımıza hizmet eden bir akademisyen ordusu var. Sürekli kendilerini yenileyerek ve geleceğe yatırım yaparak muhteşem bir geleceği inşa ediyorlar. Biz; birinci derecede insana, ikinci derecede erdemli bilgiye, üçüncü derecede de ülkemize ve geleceğe yatırım noktasında önemli çabalar sarf ediyoruz. Bugün üniversitemizden 30 bine yakın mezunumuz, Türkiye ve dünyada gittiği her yere bizden ve Yâran kültüründen bir şeyler götürmüş. Ilgaz Dağı`nın ikliminden bir parça ve Emir Karatekin`in bakış açısından götürmüş.”

“Çankırılılar üniversiteyi 15 yıldır bağrına bastı ve kucakladı.”

“Çankırı bir medeniyet, bir kültür ve bir tarih merkezidir. Her şeyden önce de insan yetiştiren bir ocaktır. Bu ocak asla sönmeyecek, asla bitmeyecek ve sürekli tütecektir. İnanıyoruz ki ilerleyen dönemlerde de her alanda Çankırılıların, Çankırı`ya gönül verenlerin ve Çankırı Karatekin Üniversitesinden mezun olanların güzellikleriyle karşılaşacağız. Çünkü biz dünyaya güzellikler aşılıyor ve muhteşem değerler kazandırıyoruz. Çankırılılar üniversiteyi 15 yıldır bağrına bastı ve kucakladı. İşte bu etkinliğimizi Çankırı`nın merkezinde yapmakta en büyük gayemiz de buydu. Her geçen gün daha da iyiye, daha güzele gideceğiz. Daha güçlü yatırımlar yapacağız. Daha etkin eserler ortaya koyacağız. Projeler üreteceğiz. Topluma katkı sağlayacağız. Her şey insanımız için.”

Eğitim - 18:54 A A
BENZER HABERLER