reklam
reklam
DOLAR 31,0224 % 0.04
EURO 33,7113 % 0.32
STERLIN 39,3752 % 0.27
FRANG 35,3089 % 0.15
ALTIN 2.022,09 % 0,19
BITCOIN 1.611.673 -1.118
reklam

ÇANKIRI İHH EMİR KARATEKİN HAZRETLERİ’NİN ADINI AFRİKA’DA YAŞATIYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇANKIRI İHH EMİR KARATEKİN HAZRETLERİ’NİN ADINI AFRİKA’DA YAŞATIYOR
reklam

Her şey, gerek sosyal medyada gerek yazılı ve görsel basında İHH ‘nın Afrika’da ki “ Su Kuyusu” çalışmalarından  etkilenen hanım gönüllülerimizin Çankırı’mızı bize yurt kılan Çankırı Fatihi atamız Emir Karatekin Hazretleri adına,  Afrika’da su kuyusu açtırmak için bir araya gelmesi ve 2021 yılı Şubat Ayında “ HAYDİ ÇANKIRI! BİR SU KUYUSU AÇTIR, SUSUZLUĞA ÇARE OL” diyerek projenin startını vermesi ile başladı.

Çankırı İHH Kadın Kolları  tarafından yapılan açıklamada; “Dünya nüfusunun onda biri, yani yaklaşık 700 milyon insan temiz suya ulaşamadığı, yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su hijyen kurallarına uymadığı, kirli suyun neden olduğu kolera, ishal ve tifo nedeniyle her gün yaklaşık 1.000 çocuk öldüğü, kuraklık, hastalık ve suya ulaşma güçlüğü nedeniyle her yıl hayatını kaybeden insan sayısı 2 milyonu geçtiği, kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirliliğin içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit etmesi nedeniyle milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda, salgın hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalmaması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak. Özellikle Afrika ve Asya bölgesi başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor.

Tüm problemlerin çözümüne katkı sağlamak amacıyla İHH İnsani Yardım Vakfımız,  kara kıtanın susuzluk problemini çözmek için su kuyuları projesini hayata geçirdi. Suyun az bulunduğu bölgelerde hayatlarını idame ettirmek zorunda kalan Afrika insanı, İHH’nın başlattığı su kuyusu projesi ile hem sağlıklı suya kavuşacak hem de buralarda sağlıksız suyun sebep olduğu hastalıkların önü alınacak. Projeyle aynı zamanda yaşam alanlarının bereketlenmesi sağlanarak insanlar arasında dayanışma ve paylaşma kültürünün gelişmesine imkân tanınacak. Ayrıca bölgede yıllardır su nedeniyle yaşanan iç çatışmaların sona ermesi de projeden beklenen yararlar arasında yer almaktadır.

Bizlerde Çankırı İHH olarak tüm birimlerimizle (Kadın kolları, genç birimi vb.) şu ana kadar gerek bağışçılarımızın desteğiyle, gerek yapılan kermeslerden elden eden gelirlerle Afrika’nın değişik ülkelerinde 15 civarında su kuyusu açtırdık.

Bize bu toprakları Yurt kılan  Çankırı’mızın Fatihi Emir Karatekin Hazretleri adına Afrika kıtasında yer alan SİERRA LEONE ülkesinin MASSAQUOI bölgesinde, 50 hanelik bir yerleşim yerinde 250’nin üzerinde kişinin faydalanacağı ve dakikada 30 lt. suyun elde edilebildiği verimli bir su kuyusunu açtırdık. Bu su kuyusunu açtırarak hem bölge insanının içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmakta, susuzluk nedeniyle yaygınlaşan salgın hastalıkların önüne geçilmesi amaçlanmakta. Bölgelerin su ihtiyacı kalıcı şekilde karşılanarak tarım ve hayvancılık noktasındaki sıkıntılar azaltılıp iş imkanları oluşturulmaya çalıştığımızı, hem de Emir Karatekin hazretlerinin adını  SİERRA LEONE‘de yaşatarak ona olan vefa borcumuzu bir nebze olsun ödediğimizi düşünüyoruz.

Bu proje de emeği geçen tüm gönüllülerimizden, bağışçılarımızdan ve hayır sahiplerinden Allah razı olsun. Hepsi “SU GİBİ AZİZ OLSUNLAR.” Su kuyusu açma faaliyetini önemsiyoruz. Hem o bölgede insanların suya ulaşımı sağlanıyor hem de sevdiklerimizin isimlerini yaşatmış oluyoruz. Hem inancımızda hem de geleneğimizde “su verme” ile ilgili övülen bir işi yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve insanlara diyoruz ki;

“Sizlerde sevdiklerinizin adına su kuyusu açtırabilir ve hem onların adını yaşatır hem de “Sadaka- i Cariye” olan bu ameli işlemiş olursunuz.”

SU KUYUSU  HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE BAĞIŞTA BULUNMAK İÇİN İRTİBAT :

TELEFON : 0505 5970270 (Başkan) – 0555 1960218 (Dernek)

ÇANKIRI İHH ADRES: Buğday Pazarı Mah. Yapraklı Bulvarı Serdaroğlu Aprt. No: 2/ 1 (Kucaklamataşı mevkii A-101 üzeri)         Merkez – ÇANKIRI

reklam

YORUM YAP