16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI İÇİN TARIMDA DİJİTAL DÖNÜŞÜM ATAĞI

Toprak Analiz Cihazı  tanıtım toplantısı Çerkeş ilçesi Kadıköy mahallesinde gerçekleştirildi. Çevre ilçelerden kurum amirleri, köy muhtarları ve üreticilerin de katılım sağladığı toplantıda çiftçilere toprak analizinin önemi, toprak analizi alma yöntemleri, analiz sonuçlarının yorumlanması, kimyevi gübreler ve gübre uygulamaları konularında teknik personellerce bilgiler aktarıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Çerkeş Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu; “Dünyada tarımla uğraşan […]
Genel - 17 Eylül 2022 21:07 A A

Toprak Analiz Cihazı  tanıtım toplantısı Çerkeş ilçesi Kadıköy mahallesinde gerçekleştirildi. Çevre ilçelerden kurum amirleri, köy muhtarları ve üreticilerin de katılım sağladığı toplantıda çiftçilere toprak analizinin önemi, toprak analizi alma yöntemleri, analiz sonuçlarının yorumlanması, kimyevi gübreler ve gübre uygulamaları konularında teknik personellerce bilgiler aktarıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çerkeş Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu;

“Dünyada tarımla uğraşan çiftçiler yeni teknolojileri takip etmektedirler ve üretimde bu teknolojilerden faydalanmak suretiyle istenilen düzeyde ürünler elde etmektedirler. Ülkemiz çiftçileri olarak bizlerde bu teknoloji gelişimlerine ayak uydurmak zorundayız ki rekabet gücümüz artsın. Bugün burada bu teknolojilerden bir tanesi olan ve toplanmamıza vesile bu cihaz çiftçilerimize büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Çiftçilerimizin üretim esnasında kullandıkları girdilerden biri olan gübre kullanımında tasarruf edilmesine ilişkin doğru kararların alınmasını sağlayacak bir cihazdır. Üreticilerimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.

Daha sonra  Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün çiftçilerle karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak yaptığı konuşmasında; “Kurumumuzca çiftçilerimize destek sağlamaya yönelik çok sayıda projeler hazırlanarak uygulamaya alınmıştır.  Bu projeler sayesinde hem çiftçilerimiz açısından hem de ülke ekonomisi açısından büyük faydalar sağlanmaktadır. Bizlere düşen görev üreticinin yararına gördüğümüz bu tip uygulamaların sonuna kadar takipçisi ve uygulayıcısı olmak, destek vermektir.” dedi.

Tarımda yeni nesil uygulamalardan olan ve yapay zekâ ürünü sayılan  “Dijital Toprak Analiz Cihazı Projesi”  hakkında bilgilerde aktaran Dr. Hüseyin Düzgün; “Bu cihazın kullanılmasıyla toprak örnekleme işlemi arazi ortamında ve yerinde yapılmak suretiyle 8-10 dakika gibi hızlı ve daha kısa sürede sonuçlar alınabilmektedir. Ayrıca kısa bir zamanda çok sayıda örnekte değerlendirme yapılabilmesi mümkün hale gelmektedir. Elde edilecek analiz sonuçları akıllı telefon uygulaması üzerinden kullanıcı ile paylaşılmaktadır. Böylelikle bilinçli ve ihtiyaç oranında yapılacak gübreleme programı ile maksimum verim ve kaliteli ürünler elde edilmesi, tarımsal girdilerden tasarruf edilmesi hedeflenmektedir. Bu cihazdan elde edilen raporlar tamamen bilgilendirme amaçlı olup resmi geçerliliği bulunmamaktadır.” diyerek sözlerine son verdi.

Toplantının son bölümünde araziden temin edilen bir toprak örneği katılımcılar huzurunda teknik personeller tarafından cihaz ile analiz edildi. Yapılan analiz sonuçları hakkında arazi sahibine gerekli bilgilerin verilmesiyle toplantı sona erdi.

Genel - 21:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.