20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI FENERBAHÇELİLER DERNEĞİ’NDEN YARININ BÜYÜKLERİNE KİTAP HEDİYESİ

Çankırı Fenerbahçeliler Derneği, Devlet Bahçeli Parkı’nda bulunan Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi yaz kurslarında eğitim gören 5., 6. ve 7. Sınıf öğrencisi toplam 25 öğrenciye NUTUK kitabı hediye etti. Denizli Fenerbahçeliler Derneği tarafından hazırlanan ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün NUTUK adlı eseri, 16 Ağustos Salı günü saat 14:30’da Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi yaz kurslarında […]
Çankırı - 16 Ağustos 2022 22:54 A A

Çankırı Fenerbahçeliler Derneği, Devlet Bahçeli Parkı’nda bulunan Çankırı Belediyesi Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi yaz kurslarında eğitim gören 5., 6. ve 7. Sınıf öğrencisi toplam 25 öğrenciye NUTUK kitabı hediye etti. Denizli Fenerbahçeliler Derneği tarafından hazırlanan ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün NUTUK adlı eseri, 16 Ağustos Salı günü saat 14:30’da Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi yaz kurslarında eğitim gören öğrencilere Çankırı Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Serdar Paşabeyoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından takdim edildi.

Hediye töreni sırasında Dernek Başkanı Paşabeyoğlu bir konuşma yaptı. Paşabeyoğlu, “Biz Çankırı Fenerbahçeliler Derneği’nden geliyoruz. Aranızda Fenerbahçeli olanlar olabilir, olmayanlar olabilir, başka kulüplere gönül verenler olabilir. Biz hepinizi çok seviyoruz.” sözleriyle başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Atatürk’ün kaleminden yazılmış olan NUTUK’u Denizli Fenerbahçeliler Derneği ve o Derneğin başkanı Avukat Erhan Balaman ile Fenerbahçe Spor Külübümüzün Başkanı Ali Koç’un önderliğinde, Remzi Kitabevi ile ortaklaşa yapılan bir çalışma ile siz yaştaki çocuklarımız için biraz daha sadeleştirip sizlerin daha iyi okuyup algılayabileceğiniz bir eser haline getirdik.

İlk basımı 1907 adet olan bu kitabı biz de kendi şehrimizde kendi çocuklarımızla buluşturmak istedik.  Şu an burada sembolik de olsa 20 – 25 öğrencimiz var, en azından bu kitabımız başucu kitabımız olacak, bu kitabı okuyun, anlayın ve lütfen rica ediyoruz ki çevrenizdeki arkadaşlarınızla da bu kitabı paylaşın. Sizler de aldığınız zaman göreceksiniz ki bu kitabın ilk sayfasında Kulüp Başkanımız Ali Koç’un 3 paragraflık bir metni var. Ben size bunu okumak istiyorum önsöz olarak;

“Ülkemizin geleceği değerli gençlerimiz; Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yazılı olarak bizlere bıraktığı en önemli eserlerden olan NUTUK, Atamızın bize sunduğu yola ışık olacak bir rehber, kendi bağımsızlık hikayesini yazan bir toplumun ne zorluklarla nasıl güçlü bir iradeyle Türkiye Cumhuriyeti’ni dünya sahnesine çıkardığına dair bir kanıt niteliğindedir. Aydınlık geleceğin ışığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin yarını olacak, her bir Türk gencinin (yani sizlerin) bu kıymetli eseri okumasını ve tüm çocuklarımızın Atamızın izinde olmasını çok değerli buluyorum.

Benim de çocukluk ve gençlik yıllarımda başucu kitaplarımdan biri olan NUTUK, umuyorum ki siz değerli gençlerimize de ilham kaynağı olacak, sizler Atamızın gençlere duyduğu sonsuz güvenin karşılığını en başarılı ve en güzel şekilde vereceksiniz. Atamızın mirasını yaşatacak ve kalplerimizdeki ortak sevgimiz olan Fenerbahçe’yi her zaman ATATÜRK’ün izinde tutacak sizlere en derin sevgilerimle.”

Sizlere kısaca NUTUK’dan da bahsedeyim, çoğu arkadaşımız da biliyordur. Yurdumuzun düşmanlarca parçalanmasıyla beraber Atalarımızın dünyaya örnek olarak gösterilen İstiklâl Harbi, kurtuluş mücadelesinin başladığı süreçle başlayan sonrasında düşmanları yurdumuzdan kovduğumuz, TBMM’yi kurduğumuz, Cumhuriyetimizi ilan ettiğimiz ve sonrasında istikbâlimiz için belirlenen ilke ve inkılapların belirlendiği süreci ATATÜRK’ün kendi kaleminden yazdığı bir kitaptır NUTUK.

NUTUK’u sizler için okunabilesi bir hale getirmiş olduk. Bu da güzel bir hadise sonuç oldu. ATATÜRK, bu kitabı da kendi kaleme aldıktan sonra yanlış hatırlamıyorsam 1927 senesinde 36,5 saat süren toplamda 6 gün içerisinde silah arkadaşları ve bütün vekillere bizzat kendi sesiyle hitaben anlatmıştır. O yüzden de bu kitaba NUTUK ismi verilmiştir. Önemli bir eserimizdir. Biz şimdi size NUTUK kitabımızı takdim edeceğiz. Hepinize çok teşekkür ediyoruz.”

Çankırı - 22:54 A A
BENZER HABERLER