reklam
reklam
DOLAR31,5602% 0.61
EURO34,3367% 0.83
STERLIN40,1322% 0.96
FRANG35,7018% 0.52
ALTIN2.150,84% 2,37
BITCOIN2.115.0006.592
reklam

ÇANKIRI DEVLET HASTANESİ’NDE DEĞİŞİM RÜZGARLARI

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇANKIRI DEVLET HASTANESİ’NDE DEĞİŞİM RÜZGARLARI
reklam

Bir zamanlar elinde bulunan tek tomografi cihazının sık sık bozulup her arızanın tamirinin günler, haftalar hattâ aylar sürdüğü, branş hekimlerinin sayıca yetersiz kaldığı, hayati önem arzeden bir çok tıbbi cihazın olmadığı Çankırı Devlet Hastanesi, son iki yılda eksiklerinin çoğunu tamamladı ve Çankırı halkının hizmetine sundu.

Mevcut 300 yatak kapasitesi ile ilimizle birlikte çevre il ve ilçelerin hastalarına da hizmet vererek bölgenin sağlık hizmeti ihtiyacını karşılayan Çankırı Devlet Hastanesi, tıbbi cihaz ihtiyaçlarını, mali imkanları ve çağın sağlık hizmet gereksinimleri doğrultusunda tamamlamaya ve yenilemeye çalışmaktadır. İnşallah yeni hastane binası yapılır da hastanemiz yeni yerine taşınırsa eksiksiz noksansız bir şekilde hizmetlerine devam edecek.

Son iki yılda Devlet Hastanemizde eksik olan branş hekimi sayısı hızla tamamlandı, sürekli arızalanan tomografi cihazının servis anlaşması yenilendi, hastane binalarının tadilatları yapıldı, iç ve dış cephe boyaları yenilendi, çatı tadilatları yapıldı, Aksu mahallesindeki eski hastane binasında bulunan Fizik Tedavi Ünitesi ana binaya taşındı, personel yemekhaneleri genişletilerek gerekli tadilatları yapıldı,

HASTANEMİZE YENİ TOMOGRAFİ CİHAZI KAZANDIRILDI

Hastanemize, tüm bakımı ve masrafı tedarikçi firmaya ait olma koşuluyla TOSHIBA marka yeni bir tomografi cihazı kazandırıldı. Sık sık arıza yapan 2010 model Philips marka Tomografi cihazının servis sözleşmesi yenilendi. Eski sözleşmede servis hafta içi ve sadece mesai saatlerinde çalışırken yeni sözleşmede 24 saat çalışma ve elinde sürekli yedek parça bulundurma zorunluluğu getirildi. Halen hastanemizde 2 adet tomografi cihazı vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

MEKANİK VENTİLATÖR

Çankırı Devlet Hastanesi bünyesine pandemi sürecinde hastalara daha iyi hizmet verebilmek için, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 8 Adet,  Eylül ayında da 10 Adet ARÇELİK BİOVENT Marka Ventilatör  alındı. Ayrıca TURAÇ Dış Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatih ALTUNBAŞ tarafından Aralık ayında 2 adet aynı marka ve model Ventilatörün Çankırı Devlet Hastanesi bünyesine hibe edilmesiyle pandemide kullanılan Ventilatör sayısı 20’ye ulaştı.

PCR LABORATUVARI KURULDU

Hastane bünyesine 1 adet PCR Cihazı temin edilerek  27 Temmuz 2020 tarihi itibariyle laboratuvar çalışmalarına başladı. 28 Aralık 2020 tarihinde BIO-RAD marka 6 Kanallı PCR cihazı hastalarımızın hizmetine sunuldu.

3. SEVİYE ERİŞKİN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ AÇILDI

Hastane bünyesinde oluşturulan 4+1 yataklı 3. Basamak Erişkin Yoğun Bakım Servisi  27 Ekim 2020 tarihinde tescili yapılarak 04 Kasım 2020 tarihi itibariyle hasta kabulüne başladı. Üniversite Hastaneleri ve Şehir Hastaneleri’nde bulunan 3. Basamak Erişkin Yoğun Bakım Servisi’nin açılmasıyla birlikte Çankırı Devlet Hastanesi’nde toplam erişkin yoğun bakım yatak sayısı 24  oldu.

SUDA DOĞUM (HİDROTERAPİ) ÜNİTESİ AÇILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından normal doğumu teşvik etmek amacıyla planlanan suda doğum, yani Hidroterapi Eşliğinde Travay (HET) yönteminde, İl Sağlık Müdürlüğü ve Çankırı Devlet Hastanemizin çabalarıyla seçilen 9 il arasında Çankırı Devlet Hastanesi de yer aldı. “HET” yöntemi anne adaylarına doğum ağrısının kontrolünü sağlama, ılık suyun etkisinden yararlanılarak gebelik ağrı sürecinin suyun içerisinde geçirilmesi, gevşeme ve doğum eyleminin hızlandırılması gibi avantajlar sunan yöntemlerden biridir.

HALK EĞİTİM MERKEZİ BİNA GEÇİCİ TAHSİSİ ÇOCUK İZLEM MERKEZİ

Hastanenin yanıbaşında bulunan Nurettin OK Halk Eğitim Merkezi Binası pandemi sürecinde kullanılmak üzere Valilik’çe İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edildi. Askerlik Şubesi binasının geçtiğimiz Temmuz ayında Çankırı Devlet Hastanesi kullanımına tahsis edilmesine müteakiben Çocuk İzlem Merkezi kurulması çalışmaları başlatıldı. Merkezde  kurulum aşamaları ve asgari standartlara uygun olarak  bina iç ve dış fiziki alan düzenlemeleri (tadilat, boya, oda bölmeleri vs), ısınma sisteminin doğal gaza dönüşüm çalışmaları tamamlandı, tefrişat malzemeleri tedarik aşamasında.

İLÇELERDE YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Şabanözü İlçesi 20 yataklı İlçe Hastanesi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri binası inşaatı çalışmasına başlandı. Kasım ayında, Kurşunlu İlçemizde yapımı tamamlanan Aile Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun hizmet vereceği sağlık kompleksi açılışı gerçekleştirildi.

Kurşunlu İlçe Devlet Hastanesi bünyesinde, Fizik tedavi ve Rehabilitasyon ünitesi kurulması yönünde başlatılan çalışmalar neticesinde personel, fiziksel alan, gerekli malzeme ve teçhizat şartları sağlanmış olup, Ağustos ayı itibariyle halkımızın hizmetine sunuldu.

Çerkeş Devlet Hastanesi Diyaliz Ünitesi genişletme çalışması tamamlandı.

YÜKÜMLÜLERİN PCR TARAMALARI

Yükümlülerin PCR taramaları il merkezindeki eski Devlet Hastanesi binasında Haziran ayından bu yana sağlık ekiplerimizce yapılmaktadır. Taramalar Haziran 2020, Ağustos 2020, Eylül 2020, Ekim 2020, Kasım 2020, Aralık 2020 tarihleri arasında yapılmış olup bu tarihe kadar 1064 yükümlünün PCR testi çalışıldı.

OKULLARDA SALGIN YÖNETİMİ DENETİMİ

Aralık ayında Valilik oluru ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı kamu ve özel eğitim kurumlarında koronavirüs pandemisi salgın yönetimi çalışmaları yerinde değerlendirildi. İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri Başkanlıklarınca da İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesindeki Eğitim Kurumları yerinde değerlendirildi.

2 YIL İÇİNDE HASTANEMİZE KAZANDIRILAN TIBBİ CİHAZLAR

 1. Endovizyon sistemleri (Laporoskopi+Antroskopi)                 : 2 adet
 2. Stimülatör Terapi Cihazları (Tens)                                              : 2 adet
 3. Endoskopi Teleskopları (Rijit Üreteronoskopi Teleskobu)   : 1 adet
 4. Görme Alanı Analiz Cihazı                                                           : 1 adet
 5. Hasta Başı Monitör(Yenidoğan)                                                 : 5 adet
 6. Holter Cihazı (3 Kanallı)                                                                : 2 adet
 7. Hasta Başı Monitör                                                                        : 15 adet
 8. Humudifier (Nemlendirici) cihazı                                              : 2 adet
 9. 3 Motorlu Yetişkin Hasta Karyolası                                            : 25 adet
 10. Yetişkin Hasta Sedyesi                                                                 : 11 adet
 11. Tekerlekli Sandalye                                                                       : 20 adet
reklam

YORUM YAP