Açık
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI BELEDİYESİ BÜNYESİNDE “TÜKETİCİ HAKLARI ZABITA AMİRLİĞİ” KURULDU

Çankırı Belediyesi, bilinçli tüketici kitlesi oluşturmaya destek olmak amacı ile Zabıta Müdürlüğü bünyesinde “Tüketici Hakları Zabıta Amirliği”ni kurdu.  Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, tüketici haklarının yerel yönetimlerde yaygınlaştırılma çalışmalarının, bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturma ve tüketici haklarını koruma konularında sorumluluk taşıyan kurum, kuruluş, dernek ve vakıflara önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Esen, denetim kısmını üstlenecek […]
Çankırı - 11 Şubat 2020 18:25 A A

Çankırı Belediyesi, bilinçli tüketici kitlesi oluşturmaya destek olmak amacı ile Zabıta Müdürlüğü bünyesinde “Tüketici Hakları Zabıta Amirliği”ni kurdu.  Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, tüketici haklarının yerel yönetimlerde yaygınlaştırılma çalışmalarının, bilinçli bir tüketici kitlesi oluşturma ve tüketici haklarını koruma konularında sorumluluk taşıyan kurum, kuruluş, dernek ve vakıflara önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Esen, denetim kısmını üstlenecek birimin, tüketici hakları konusunda çalışmalarına devam eden diğer kuruluşlar ile önemli bir güç birliği teşkil edeceğini ifade etti.

Çankırı Zabıtası, fiyat etiketi ve tarife fiyat listesinin kontrolünde vatandaşlardan gelen şikâyet ve ihbarları hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak amacı ile “Tüketici Hakları Zabıta Amirliği” birimini kurdu. Belediyenin ikinci katında faaliyete geçen birim, 6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun’un 6. ve 54. maddeleri kapsamında; Belediyelere verilen denetim yetkisi ile fiyat etiketi, tarife, fiyat listeleri ve indirimli satışların denetimlerini gerçekleştirecek. Satışa sunulan ürünlerin üzerlerinde fiyat etiketi veya ücret tarifesi bulundurmayan ya da ürün fiyatı ile kasa fiyatı farklı çıkan iş yeri yetkilileri hakkında tespit tutanağı düzenleyerek yaptırım kararı verilmek üzere Çankırı Valiliğine gönderecek.

Çankırı - 18:25 A A
BENZER HABERLER