20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇANKIRI BAROSU BAŞKANI DENİZ: “BİLİYORUZ Kİ BAŞIMIZ SAĞ OLMAYACAK”

6 Temmuz Çarşamba günü (dün) İstanbul Bakırköy’de Abdullah Türkoğlu isimli şahıs, önce Avukat Servet Bakırtaş’ı daha sonra kendisine dava açan Öznur Tufan’ı tabancayla ateş ederek öldürdü. Bakırköy’deki ofisinde öldürülen Avukat Servet Bakırtaş son yolculuğuna uğurlandı. Avukat Bakırtaş’ın hunharca katledilmesinin ardından bugün yurt genelinde tüm Avukat meslektaşları iş bırakarak Bakırtaş için eylem ve basın açıklaması yaptılar. […]
Çankırı - 7 Temmuz 2022 22:56 A A

6 Temmuz Çarşamba günü (dün) İstanbul Bakırköy’de Abdullah Türkoğlu isimli şahıs, önce Avukat Servet Bakırtaş’ı daha sonra kendisine dava açan Öznur Tufan’ı tabancayla ateş ederek öldürdü. Bakırköy’deki ofisinde öldürülen Avukat Servet Bakırtaş son yolculuğuna uğurlandı. Avukat Bakırtaş’ın hunharca katledilmesinin ardından bugün yurt genelinde tüm Avukat meslektaşları iş bırakarak Bakırtaş için eylem ve basın açıklaması yaptılar.

Çankırı Barosu’nun açıklaması da saat 11:00’de Çankırı Adliyesi önünde yapıldı. Çankırı Barosu Başkanı Mustafa Deniz, “Biliyoruz ki başımız sağ olmayacak.” sözleriyle başladığı açıklamasında şunları söyledi:

“Dün Bakırköy’de bir meslektaşımızı alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdik. Av. Servet Bakırtaş, sadece ve yalnız Avukatlık yaptığı için öldürüldü. Avukatı müvekkiliyle özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle ölüm kustu. Soruşturmanın ilk saatlerinde bulunurken edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeni ile mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının, önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır.

Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin ölümü göze alarak sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır.

Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık. Her bir Avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara birşeyler anlatılmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği. Savunma olmazsa, “olmaz yargılama” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da bir Avukat savunacak.

Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim…

Dilenen sabırların, sırasız Avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği, şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız.

Sözün bittiği yerdeyiz.

Yine de önce ailesine, sonra da bütün meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.”

Çankırı - 22:56 A A
BENZER HABERLER