Açık
  • EURO
  • DOLAR

CAMİLERDE SABİT OTURAK DEVRİ KAPANIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı, son günlerde camilerde sıklıkla karşılaştığımız tabure ve sandalye kullanımına ilişkin bir genelge yayınladı. Genelgeye göre camilerde sabit oturaklardan müstakil mekanlar oluşturulamayacak, ancak sağlık açısından oturması mümkün olmayacak şekilde mazereti olanlar safların arasına girerek katlanabilir taburelerle namazını kılabilecek. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet’in aldığı, camilerdeki taburelerin kaldırılması kararı hakkında “Namazı saflardan ayrı […]
Genel - 19 Aralık 2019 02:31 A A

Diyanet İşleri Başkanlığı, son günlerde camilerde sıklıkla karşılaştığımız tabure ve sandalye kullanımına ilişkin bir genelge yayınladı. Genelgeye göre camilerde sabit oturaklardan müstakil mekanlar oluşturulamayacak, ancak sağlık açısından oturması mümkün olmayacak şekilde mazereti olanlar safların arasına girerek katlanabilir taburelerle namazını kılabilecek.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet’in aldığı, camilerdeki taburelerin kaldırılması kararı hakkında “Namazı saflardan ayrı bir bölümde sandalyeler, tabureler ya da birtakım yere sabitlenmiş sıralar üzerinde kıldığınız zaman camiye uymayan, başka dinlerin ibadet alanlarını hatırlatan görüntüler ortaya çıkıyor” dedi.

Erbaş konuşmasına şöyle devam etti:

“Doğru olanı, sağlıklı bir insan için gereken, namazın kıyam, rüku ve secdesiyle kılınması. Eğer ayakta duramıyorsa oturarak, hatta oturarak da kılamıyorsa yana yatarak ima ile namazını kılabilir. İslam dini kolaylık dinidir, ama namazı saflardan ayrı bir bölüm oluşturarak sandalyeler, tabureler ya da yere sabitlenmiş sıralar üzerinde kıldığınız zaman camiye uymayan, başka dinlerin ibadet alanlarını hatırlatan ve ona benzeyen birtakım görüntüler ortaya çıkıyor. Bunlara engel olmamız gerekiyor. Genelgeyle buna engel olduğumuzu düşünüyorum.”

“Dinî açıdan zorunlu ve meşru bir sebep bulunmadıkça namaz kılmak amacı ile camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılmasının, cami doku ve kültürüyle bağdaşmadığı, bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun olduğu” hususlarında da vatandaşların bilgilendirilmesi gerektiği, yayınlanan genelde belirtildi.

Genel - 02:31 A A
BENZER HABERLER