reklam
reklam
DOLAR31,5743% 0.66
EURO34,3023% 0.75
STERLIN40,1119% 0.92
FRANG35,6907% 0.47
ALTIN2.147,02% 2,19
BITCOIN2.123.1506.96
reklam

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MESAJI

Yayınlanma Tarihi : Google News
CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MESAJI
reklam

Camiler müminlerin huzur bulduğu, manen beslendiği ve arındığı, toplumun her kesiminin bir araya geldiği, İslam’ın açık mührü, topluca kulluğumuzu Rabbimize arz ettiğimiz mekânlardır. Camiler sadece ibadet edilen mekânlar değildir. Camiler ilim, irfan yuvası, İslam’ın, güzel ahlakın, insan, vatan, bayrak sevgisinin, merhametin, şefkatin, saygının, değerlerin öğrenildiği yerlerdir. Din görevlileri Hz. Peygamber’in varisi, Din-i İslam-ı Mübin’i öğrenme ve yaşama yolunda insanımızın rehberidir.

İslam medeniyeti, cami merkezli bir medeniyettir. Camiler, tarihten günümüze sosyal hayata şahitlik eden, İslam beldelerinin, etrafında hayat bulduğu, mümin yüreklerin kendisinde buluştuğu kutlu yerlerdir. Mahallelerimizin kalbi, şehirlerimizin ruhu, aziz milletimizin ve ümmet-i Muhammed’in güvenli yuvasıdır. Camilerimiz, sadece ibadetlerimizin değil, aynı zamanda tarihimizin, edebiyatımızın, örf ve adetlerimizin, kültürümüzün iç içe geçtiği merkezlerdir.

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı 1986 yılından beri 1-7 Ekim tarihleri “Camiler Haftası” olarak kutlamaya başlamıştır. 2003 yılında ise haftanın ismi, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak değiştirilmiştir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak kutlanacaktır. Bu yıl “Cami, Din Görevlileri ve Vefa” temasıyla camilerimizin ve din görevlilerimizin hayatımıza kattığı anlam ve değerleri toplumumuzla paylaşacağız. Âl-i cenâp milletimizin camilerimizi mamur etmek için gösterdiği fedakârlıkları
hayırla yâd edeceğiz.

Hafta münasebetiyle 1 Ekim Cuma günü Ahmet Yesevi Camiinde Öğle namazında hafta açılışı ve Mevlid Programı gerçekleştirilecektir. 1-7 Ekim 2021 tarihleri arasında “Esnaf Ziyaretleri, Radyo Programı, Konferans, Kan Bağışı vb. etkinlikler düzenlenecektir. Sosyal medya yoluyla haftanın farkındalığı halkımıza hissettirilecek, ayrıca cami ve din hizmetlerine ömürlerini adayan ahirete irtihal eden büyüklerimize ithafen Hatm-i Şerif okunarak kapanış programında Ulu Camide duası yapılacaktır. Etkinlikler kapsamında cami hizmeti vermiş emekli personelimiz ziyaret edilecektir.

Bu vesileyle ezan ile başlayıp sela ile son bulan hayatımıza rehberlik eden hocalarımızdan, camilerimizin en değerli varlığı olan cemaatimizden ebedi aleme göçenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyorum. Yüce Rabbimiz, yurdumuzu camisiz, camilerimizi cemaatsiz, minarelerimizi ezansız, semalarımızı bayraksız
bırakmasın.

      “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz eder, İlimiz genelinde cami ve Kur’an kurslarında görev yapan bütün din gönüllüsü personelimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ederim.

Bürhan KELEŞ
İl Müftüsü

reklam

YORUM YAP