reklam
reklam
DOLAR 31,0079 % 0.31
EURO 33,5437 % 0.26
STERLIN 39,1889 % 0.35
FRANG 35,2343 % 0.43
ALTIN 2.016,43 % 0,22
BITCOIN 1.598.400 -0.612
reklam

CAMİLER 29 MAYIS CUMA GÜNÜ İBADETE AÇILIYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; camilerin ne zaman açılacağı konusunda kesin tarihi verdi. Buna göre, 29 Mayıs Cuma günü yurt genelinde yeniden Cuma namazı kılınabilecek. Namazların cami avlusunda kılınması planlanırken sadece avlusu müsait olan camilerin Cuma Namazı ve İkindi Namazı için ibadete açılacağı öğrenildi.

Buna göre cami ve mescidlerde uyulması gereken kurallar şu şekilde sıralanıyor:

  • 29 Mayıs tarihinden itibaren öğle ve ikindi namazları cemaatle tüm camilerde, Cuma namazları ise Valilik ve Kaymakamlıklarca uygun görülen cami ve alanlarda kılınabilecektir.
  • Cami cemaatlerinin büyük kısmı olduğu bilinen 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı devam ettiği müddetçe Cami’ye gidemeyecekleri 65 yaş üstü vatandaşlara sadece Pazar günleri belirli saatler arasında muafiyet tanındı.
  • Camilerdeki Abdesthaneler ve Tuvaletler kapalı olacağından namaz kılmaya gelen cemaatin evde ya da işyerinde abdestlerini alıp gelmeleri gerekirken, cemaat kendi seccadelerini getirerek önceden işaretlenmiş olan yerlere seccadelerini serip namazlarını kılabilecektir. Koli, karton, hasır vb. malzemelerin kullanılmasına izin verilmeyecektir.
  • Camide bulunulduğu müddetçe maskeler çıkartılmayacak, cami giriş ve çıkışlarında ve cami içerisinde fiziksel mesafeye dikkat edilecek, fiziksel temas ve musafaha yapılamayacaktır. Hastalık belirtisi olan vatandaşların camiye gitmemeleri ve namazlarını evde kılmaları gerekiyor.
  • Cuma namazları cami avlusunda ve ilan edilen alanlarda kılınacak, öğle ve ikindi namazları ise hava durumuna göre öncelikli olarak camilerin açık alanlarında veya cami içinde kılınabilecektir.
  • Cami ve mescid girişlerinde yeteri kadar dezenfektan malzemesi bulunacak, vatandaşların içeri girişte mutlaka ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacaktır.
  • Vatandaşların yoğun olarak kullandığı tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği gibi malzemeler kullanılmayacaktır.
  • Cami ve mescidlerde toplu olarak geçirilecek süre mümkün olduğunca kısa tutulacak, namazların sünnetlerinin evde kılınması ve tesbihatın evde yapılması esas olacaktır.
  • Mevlid, toplu yemek vb etkinlikler ile cami ve mescid çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecektir.
  • Cami ve mescidlerin temizlenmesine her zamankinden daha fazla özen gösterilecek, temas yerleri (kapı kolları, merdiven korkulukları gibi) özellikle dezenfekte edilecektir. Klima ve havalandırma çalıştırılmayacak, doğal yollarla havalandırma sağlanacaktır.
reklam

YORUM YAP