reklam
reklam
DOLAR32,1920% 0.01
EURO34,9349% 0.12
STERLIN41,0825% 0.09
FRANG35,1997% 0.16
ALTIN2.411,49% -2,04
BITCOIN67.408,22-3.647
reklam

ÇAKÜ’NÜN ŞEFFAF MASKELERİ ANKARA’LI İŞİTME ENGELLİLERİN İMDADINA YETİŞTİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Bilindiği gibi Çankırı Karatekin Üniversitesi KOVID-19 salgını ile mücadele sürecinde topluma öncülük eden birçok faaliyete imza atmıştı. ÇAKÜ, yeni bir ilki daha gerçekleştirerek dudak okuma yöntemiyle iletişimde bulunan işitme engelli bireyler için çocuk/yetişkin olmak üzere iki boyutta şeffaf maske üretmiş ve bu maskeler toplum tarafından büyük ilgi görmüştü. İşitme engelliler için üretilen ağız kısmı şeffaf maskeleri sosyal medya paylaşımları ve haber bültenleri üzerinden gören Ankara’nın Altındağ İlkemiz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilileri ise Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya ulaşarak öğrencileri ve eğitmenleri için maske talebinde bulunmuşlardı.

Rektör Ayrancı’nın talimatı doğrultusunda işitme engelliler için üretilen ağız kısmı şeffaf maskeler, 14 Temmuz 2020 Salı günü İlkemiz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Ayşe Kara`ya teslim edildi.

Rektör Ayrancı yaptığı açıklamada, pandemi sürecinde ürettikleri maske ve siperliklerle başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar ile çalışmak durumunda olan esnafın ihtiyaçlarını karşıladıklarını daha sonra ise işitme engelliler için ağız kısmı şeffaf maske ürettiklerini belirtti. Bu maskeleri Çankırı’da işitme engelli öğrencileri olan okul ve kurumların yanı sıra işitme engelli derneklerine ulaştırdıklarını ifade eden Ayrancı, Ankara İlkemiz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin de ihtiyacını karşılamaktan memnun olduğunu söyledi. Ayrancı, “Çocuklarımız eğitimlerini bulaş riski olmadan alabilecekler. Bu bizim için bir sevinç kaynağıdır. Dezavantajlı gruplara destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Maske üretimini gücümüzün sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu aynı zamanda bir örnek olma niteliği taşıyor. Başka üniversiteler, belediyeler, kurumlar da bu gruplar için çeşitli fikirler üretebilirler.” diye konuştu.

Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Kara da, karantina sürecinde maskenin çocuklarla aralarında bir engel olduğunu dile getirdi. Çocukların eğitiminin aksamaması için maske arayışına girdiklerini ve Rektör Ayrancı`ya ulaştıklarını anlatan Kara, “Çocuklarımızla daha sağlıklı bir biçimde, aramızda engel olmadan çalışmalar yapabilmeyi diliyoruz.” dedi.

Maske teslimine, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, merkezde eğitim alan işitme engelli öğrenciler ve aileleri katıldı.

reklam

YORUM YAP