11° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ’LÜ SELMAN YILDIZHAN (SEKTÖR YAPIM) ROMANYA YOLCUSU

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ), Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nün hiperaktif öğrencisi Adana’lı Selman Yıldızhan, Erasmus Programı kapsamında Romanya’ya gidiyor. Çankırı Çevre ve Kültür Derneği’nin (ÇEKÜLDER) yetiştirdiği ÇAKÜ öğrencilerinden birisi Selman Yıldızhan, nam-ı diğer SEKTÖR YAPIM. Kendisine sorarsanız “ben hiperaktifim” diyor ama ÇEKÜLDER Başkanı Duran Karakoyun abisine sorarsanız Süper-Hiperaktif bir genç. Adana’dan kalkıp eğitimi […]
Çankırı - 13 Ocak 2020 22:51 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ), Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nün hiperaktif öğrencisi Adana’lı Selman Yıldızhan, Erasmus Programı kapsamında Romanya’ya gidiyor.

Çankırı Çevre ve Kültür Derneği’nin (ÇEKÜLDER) yetiştirdiği ÇAKÜ öğrencilerinden birisi Selman Yıldızhan, nam-ı diğer SEKTÖR YAPIM. Kendisine sorarsanız “ben hiperaktifim” diyor ama ÇEKÜLDER Başkanı Duran Karakoyun abisine sorarsanız Süper-Hiperaktif bir genç.

Adana’dan kalkıp eğitimi için geldiği Çankırı’da çok güzel bir başarı göstererek Erasmus Programı’nı kazandı ve eğitimine devam etmek için Romanya’ya gidiyor. Selman gibi çalışkan, hırslı, azimli daha birçok öğrenci yetiştirdiklerini anlatan ÇEKÜLDER Başkanı Duran Karakoyun, Dernek hakkında bize şu bilgileri verdi:

“2002 yılında Çankırı’da kurulan Çevre ve Kültür Derneği (ÇEKÜLDER) tamamen kamu yararına çalışmakta olan bir dernektir. Derneğimizin faaliyet alanları başlıca şunlardır:

  1. Ağaçlandırma faaliyetleri; Her sene genellikle Nisan ayında uygun görülen yerlere ağaçlar dikip yeşil alanlarımızın ve ormanlarımızın çoğalmasını sağlıyoruz.
  2. Kültürel Geziler; Talebe göre belirlenen terihlerde gruplar oluşturup Türkiye’nin dört bir yanına kültürel turlar düzenliyoruz.
  3. Ufka Yolculuk Yarışması; 8 yıldır Türkiye genelinde düzenlenen Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nı Çankırı İl ve İlçeleri’nde biz düzenliyoruz.
  4. Üniversite Gençlik Çalışmaları; Maddi ve manevi sıkıntı çeken öğrencilerimize destekte bulunuyoruz. Ayrıca gençlerimizi çeşitli etkinliklerle bir araya getirerek kaynaşmalarını ve arkadaş olmalarını sağlamış oluyoruz.
  5. Erasmus Programı; Derneğimiz çatısı altındaki öğrencilerimizi Erasmus Programı dahilinde gittikleri yurtdışı eğitimlerinde de yalnız bırakmıyor, her durumda onların yanında olmaya devam ediyoruz.”

Erasmus programı, Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve akademik personel değişimi yapabilmeleri için hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Öğrencilere uluslararası bir eğitim olanağı sağlamak ve ülkeler arasındaki iş birliğini artırmak amacıyla oluşturulan Erasmus Programı akademik değişim ve gençlik değişim programlarının yanı sıra staj, iş ve spor alanlarında iş birliği projelerini de içerir.

Öğrencilerimizin Erasmus Programı’na hak kazanabilmeleri için öncelikle not ortalamalarını yüksek tutmaları gerekiyor. Program yurt dışında olduğu için İngilizce yazılı ve sözlü sınavlarından da başarıyla çıkmalarından sonra yapılacak değerlendirmede sıralamaya girmeleri de şart tabi.

Olay 18 ailesi olarak Selman Yıldızhan kardeşimize başarılar diliyoruz.

Çankırı - 22:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.