reklam
reklam
DOLAR31,3677% 0.42
EURO34,0595% 0.51
STERLIN39,7661% 0.47
FRANG35,5200% 0.53
ALTIN2.100,98% 2,34
BITCOIN1.955.695-0.776
reklam

ÇAKÜ’DEN FAS’TA KÜLTÜR İŞBİRLİĞİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇAKÜ’DEN FAS’TA KÜLTÜR İŞBİRLİĞİ
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve beraberindeki heyet, Fas Yunus Emre Enstitüsü`nü ve Karaviyyin Üniversitesi Dar-ül Hadisi`ni ziyaret etti. Temasları esnasında açıklamalarda bulunan Rektör Çiftçi, Fas`tan ÇAKÜ`ye yönelik öğrenci hareketliliklerine  açık olduklarını belirterek, Fas`tan gelecek öğrencilerin eğitim ve kültür yönünden Çankırı`da rahat edeceklerini ifade etti.

FAS`IN İLK DAR-ÜL HADİSİ`NE ZİYARET

Anadolu’nun ilk Dar-ül Hadisi olan Çankırı Taş Mescit Dar-ül Hadisi`nden Fas`ın ilk Dar-ül Hadisi olan “Karaviyyin Üniversitesi Dar-ül Hadisi Haseniyye Enstitüsü”nü ziyaret etmekten ayrıca mutluluk duyduğunu dile getiren Rektör Çiftçi, önümüzdeki dönemlerde iki kurum arasındaki ilişkilerin de artacağını kaydetti. Fas Rabat Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Reha Ermumcu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Yunus Emre Enstitüsü`nün faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

3 BİN 500 FASLI`YA TÜRKÇE ÖĞRETİLDİ

Kurulduğu 2012 yılından bu yana Türkiye ve Fas arasındaki eğitim ve kültür ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan Rabat Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretiminin yanı sıra sinemadan gastronomiye, müzikten edebiyata ve tiyatrodan akademik toplantılara kadar birçok kültürel faaliyet organize etmektedir. Dil kursları ile beraber sanat kursları da açan Enstitü, bu sayede geleneksel Türk sanatlarını Fas`ta tanıtmayı ve öğretmeyi amaçlamaktadır. Bugüne değin 3500 Faslı`nın Türkçe öğrendiği Rabat Yunus Emre Enstitüsü, dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul edilen Karaviyyin Üniversitesi öğrencilerine de Türkçe öğretmeyi sürdürmektedir.

reklam

YORUM YAP