20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ’DEN BİR İLK:
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN ŞEFFAF MASKE

Bilindiği gibi “yeni normal” sürecinde COVID-19 küresel salgınını kontrol altına alabilmek için birçok ülkede vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirildi. Ancak bu durum, el işaretlerine eşlik eden dudak hareketleri sayesinde iletişim kurabilen işitme engelliler için son derece zor bir durum yarattı. ÇAKÜ, işitme engellilerin yaşadığı bu zorluğu göz önüne alarak, dudak hareketlerinin görülebildiği şeffaf maskelerin üretimine […]
Çankırı - 26 Haziran 2020 23:16 A A

Bilindiği gibi “yeni normal” sürecinde COVID-19 küresel salgınını kontrol altına alabilmek için birçok ülkede vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirildi. Ancak bu durum, el işaretlerine eşlik eden dudak hareketleri sayesinde iletişim kurabilen işitme engelliler için son derece zor bir durum yarattı.

ÇAKÜ, işitme engellilerin yaşadığı bu zorluğu göz önüne alarak, dudak hareketlerinin görülebildiği şeffaf maskelerin üretimine başlamış ve bu maskelerden ilk parti üretimi Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Çankırı’da bulunan işitme engelli öğrenci ve ailelere dağıtılmak üzere İl Millî Eğitim Müdürü Muammer Öztürk’e teslim etmişti.

Çankırı Karatekin Üniversitesi bu zorlu süreçte her kesimden vatandaş için maske ve siperlik desteği sağlamıştı. ÇAKÜ, bu defa da yardım elini Kur’an-ı Kerim öğrenmek isteyen fakat normal maskelerle zorlanan Çankırı İşitme Engelliler Derneği üyeleri için uzattı. Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü öğretim elemanları ve gönüllülerle tasarlanıp üretilen işitme engellilerin rahat iletişim kurabilmelerini sağlayacak ağız kısmı şeffaf maskeler, Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı tarafından Çankırı İşitme Engelliler Derneği Başkanı Recep Nuhoğlu`na teslim edildi.

Rektör Ayrancı, dernekte yaptığı açıklamada, işitme engelliler için özel üretilen maskeleri, ihtiyacı olan tüm kurum ve vatandaşların talepleri doğrultusunda temin etmeye hazır olduklarını söyledi.

Üretilen maskeler ile dernekteki Kur’an-ı Kerim öğrenimi ve diğer eğitimlerin daha kolay yapılabileceğini ifade eden Ayrancı, “Burada Kur`an-ı Kerim öğretmek isteyen arkadaşlarımız ve öğrencilerle birlikte toplam 54 üye var. Fakat Kur`an eğitiminde, harfleri ve mahreçleri öğretirken bulaş riski var. Dudak okuma imkânı veren şeffaf maskelerimizle bu riski ortadan kaldırarak daha kolay ve sağlıklı bir eğitim alacaklar. Biz böylesine güzel bir mekânda bir araya gelen bu güzel yürekli kardeşlerimizin kutsal kitabımızı öğrenme heyecanlarına ortak olduğumuz için çok mutluyuz. Her zaman ve her şartta onların yanındayız.” dedi.

Çankırı İşitme Engelliler Derneği Başkanı Recep Nuhoğlu ise, “Bu maskeler bizim hayatımızı çok kolaylaştıracak. Böylesine zor zamanlarda bazen unutulan engelli bireylerin hassasiyetini gözeterek bu güzel çalışmaya imza atan ve bugün buraya gelerek maskelerimizi bize teslim eden başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Haber Videosunu ÇAKÜ Mobide İzlemek İçin TIKLAYINIZ

Çankırı - 23:16 A A
BENZER HABERLER