Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ’DE TARİHİ BULUŞMA

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı’da faaliyet gösteren beş ayrı Şehit ve Gazi Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerini Çankırı’da bir ilk olarak Uluyazı Kampüsünde bir araya getirerek istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Uluyazı Kampüsü Merkezi Yemekhanede kahvaltılı olarak gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı Mehmet Uçar, […]
Çankırı - 6 Ekim 2021 19:54 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Çankırı’da faaliyet gösteren beş ayrı Şehit ve Gazi Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerini Çankırı’da bir ilk olarak Uluyazı Kampüsünde bir araya getirerek istişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Uluyazı Kampüsü Merkezi Yemekhanede kahvaltılı olarak gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çankırı Şube Başkanı Mehmet Uçar, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik, Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke, Çankırı Şehit ve Gaziler Derneği Başkan V.  Ali Kaya, Terörle Mücadele ve Vazife Kahramanları Derneği Çankırı Şubesi Başkanı Şenol Bayram ve derneklerin yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, toplantının açılışında yaptığı konuşmaya; İnsana hizmet eden ve insan yetiştiren bir kurum olarak ortak akıl ve birlikte büyüme vizyonu içerisinde Çankırı’da faaliyet gösteren ve topluma rol model olacak tüm dinamikler ile bir araya gelmeye ve istişareler yapmaya devam ettiklerini belirtti.

Şehit ve Gazilerin ve onların ailelerin bu ülkenin en kutsalları ve hakları ödenmeyecek varlıkları olduğunun altını çizen Rektör Çiftçi, onların emanetleri olan kutsal vatanımız, bayrağımız ve ailelerinin korunması için Türk Milletinin, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm imkanlarını seferber ettiğini söyledi.

Dernek başkanlarına Çankırı Karatekin Üniversitesinin fiziki durumu, yeni bina yatırımları, altyapısı, sosyal çalışmaları, öğrenci sayıları ve uzmanlaşmak istedikleri odak noktaları hakkında da bilgi veren Rektör Çiftçi, Çankırı Karatekin Üniversitesinin büyüyüp gelişmeye devam ettiğini, bu büyümeyi gerçekleştirirken de şehirle birlikte büyüyüp gelişmek istediğini ve bu anlamda da şehirden ve şehrin dinamiklerinden beklentileri olduğunu vurguladı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi konuşmasının devamında şunları söyledi;

“Üç ay sonra Çankırı halkını diş hastalıkları için Kırıkkale’ye girmekten kurtaracağız”

“Bizim ihtisaslaşma ve uzmanlaşma alanımız yani odak noktamız sağlık ve hukuk alanında olacak. Bunun ilk meyvelerini de kampüse taşıdığımız Diş Hekimliği Fakültemizin klinik ve laboratuvarlarını tamamladığımızda yani iki, üç ay içerisinde Çankırı halkını diş muayenesi için Kırıkkale’ye veya başka şehirlere gitmekten kurtaracağız.  Bunun içinde bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz.

“Türkiye’nin en büyük Sağlık Bilimleri kampüsünü Uluyazı’da inşa edeceğiz”

Planlamamızı yaptık proje aşamasına geçiyoruz.  Türkiye’nin en büyük Sağlık Bilimleri Kampüsünü Uluyazı’da inşa edeceğiz.  Bu kampüs tamamlandığında nüfus oranı ve potansiyeline göre Türkiye’nin Sağlık alanında bölüm bazlı ve en çok öğrenci alan en büyük ikinci fakültesi Sağlık Bilimleri Fakültemiz alanında en iyisi olma yolunda dev bir adım atmış olacak.

“Hukuk Fakültesi İç Anadolu Bölgesinde nüfus yoğunluğuna göre en çok öğrenci alan fakülte”

Bir diğer odak noktamız Hukuk Fakültesi, İç Anadolu Bölgesinde nüfus yoğunluğuna göre en fazla öğrenci alan fakülte. Buraya YKS tercihlerinde yüzdelik dilimde önde olan öğrencilerimiz geliyor ve öğrenci seviyemizde her geçen gün artıyor.  Geçmişte kurulan birçok hukuk fakültesinin önündeyiz.

“Kampüs İçerisinde ki sosyal donatı alanlarını artırıyoruz”

Üniversiteler öğrenciler ve şehir için yaşanılabilir ve ulaşılabilir mekanlar olmalıdır. Bu anlamda kampüs içerinde çok büyük ve sosyal ve görsel imkanları çok iyi olan bir proje hazırlıyoruz ve bu alanın çalışmalarını çok kısa süre içerisinde tamamlayacağız. Tamamlandığında Çankırı halkı ve öğrencilerimiz için dinlenme zamanları için çok güzel ve alternatif bir alan olacak.  Çünkü biz insanı önemsiyoruz. Öğrencilerimiz bizlere ailelerinin emanetidir.  Onları en iyi şekilde ilgilenmek bizim görevimizdir. Bu noktada hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız.

“Sizler erişebilecek en yüce makama can vermiş insanlarsınız”

Biz tüm bunları yaparken hep söylediğimiz gibi paydaşlarımızla istişare ve iletişim halinde onların fikirlerini alarak hareket etmek istiyoruz. Sizlerde bu erişilebilecek en yüce makama can vermiş insanlarsınız. Sizlerin fikirleri de bizim için çok önemli ve değerli. İnanıyoruz ki Allah, vatan, bayrak uğruna şehit olan şehitlerimizin ruhu da burada.  Bizler de o şehitlerin uğruna şehit olduğu değerleri gelecek nesillere anlatmamız ve aktarmamız gerekiyor.  Milli bilincimizi oluşturmak ve yaşatmak diri tutmak durumundayız.  Bunun yolu da sizler gibi emek vermiş, can vermiş, kan vermiş insanların fikirlerine duygularına önem vermek, hâlet-i ruhiyelerini paylaşmaktır.  Biz bu milletin varoluş sebebine katkı sunmuş olarak sizlerden her konuda fikir, duygu, düşünce ve önerilerinizi bizimle paylaşmanızı ve destek olmanızı bekliyoruz.  Bunun yanında birlikte sürdürülebilir sosyal projeler ve diğer projelere de imza atmak istiyoruz.”

Rektör Çiftçi’nin konuşmasının ardından Şehit ve Gazi dernekleri yöneticileri de Çankırı’da ilk defa böyle bir toplantıyı gerçekleştiren ve fikir ve düşüncelerini alan Rektör Çiftçi ve üniversite yönetimine teşekkür ettiler.

Toplantıda yapılan istişareler sonucunda;

  • Çankırı’da bir Şehitler Müzesi kurulması ve bu müze mekanının Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından karşılanması,
  • Çankırılı şehitlerin isim ve sayılarının belirlenerek bir almanak oluşturulması ve bu almanak için bir komisyon kurulması,
  • Çankırılı şehitlerinin kahramanlıklarının gelecek nesillere aktırılması için her şehit için gerçek hikayelerinin yazılması,
  • Çankırı’ya defnedilememiş ama isimleri belli olan şehitler için Çankırı Şehitliğinde temsili mezarların yapılması,
  • Dernekler ve üniversite tarafından Şehitler ve Gazilerle ilgili panel ve sempozyumların düzenlenmesi ile Şehitler ve Gaziler için Uluyazı Kampüsünde oluşturulan Şehitler Tepesine ağaç dikimi gerçekleştirilmesi kararları alındı.

Toplantı Rektör Çiftçi’nin her Dernek için Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından dikilen fidanların dernek başkanlarına takdimi ile sona erdi.

Çankırı - 19:54 A A
BENZER HABERLER