13° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ’DE RAMAZAN ANADOLU’NUN İLK DARÜLHADİSİ’NDE KARŞILANDI

On bir ayın sultanı Ramazan- Şerif ÇAKÜ Darülhadis İslam Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Ramazan-ı Şerif Ayına Girerken” programı ile karşılandı. Programa Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Prof. Dr. İbrahim Çiftçi, akademisyenler, öğrenciler, Çankırı İsmail Özdemir Huzurevi sakinleri ve vatandaşlar katıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu […]
Eğitim - 24 Mart 2023 17:00 A A

On bir ayın sultanı Ramazan- Şerif ÇAKÜ Darülhadis İslam Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen “Ramazan-ı Şerif Ayına Girerken” programı ile karşılandı. Programa Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Prof. Dr. İbrahim Çiftçi, akademisyenler, öğrenciler, Çankırı İsmail Özdemir Huzurevi sakinleri ve vatandaşlar katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu Üyesi Fatih Okumuş’un Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan gecenin önemine binaen konuşmayı ise ÇAKÜ Darülhadis İslam Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Ali Aytekin yaptı. Doç. Dr. Aytekin konuşmasında Ramazan ayının faziletinden, manevi hazzından, oruç tutmanın faydalarından ve Ramazan ayının nasıl idrak edilmesi gerektiğinden bahsederek birlik beraberlik ve kardeşlik vurgusu yaptı.

“Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan ayını ibadetle değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır” hadis-i şerifini hatırlatan Doç. Dr. Aytekin, kul hakları kapsamındaki günahların bunların dışında olduğunu vurguladı. Ayrıca Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.); oruç tuttuğu halde yalan, gıybet, dedikodu, haksızlık gibi kötü alışkanlıklara devam eden kişinin aç kalmasına Allah’ın bir ihtiyacının olmadığı mealindeki sözünü aktararak oruç ibadetinin sadece yemekten, içmekten değil aynı zamanda kötü alışkanlıklardan da uzaklaşmak anlamına geldiğini belirtti. Bu ay vesilesi ile birlik, beraberlik, yardımlaşma, dayanışma, yaraların sarılması, başkalarının derdi ile dertlenme gibi unsurların önemine vurgu yaptı.

Daha sonra ÇAKÜ Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Hakan Aykurt ve Çivitcioğlu Medresesi Ney Usta Öğreticisi Neyzen Erol Nuhoğlu tarafından Dini Musiki Dinletisi icra edildi.

Müzik dinletisinin akabinde konuşan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, “Mübarek üç ayların sonuncusu Ramazan-ı Şerif’i 1242 yılından beri faaliyette olan kadim bir mecliste sizlerle birlikte karşılamanın sevinci ve mutluluğu içeresindeyiz. Ramazan-ı Şerif’i Kur’an-ı Kerim tilavetleri, dualar, ilahiler, sohbetler ve naatlarla karşıladık. Burası Anadolu’nun ilk yükseköğretim kurumu olma özelliğini de taşıyor.  Dolayısıyla Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin kuruluşu aslında 2007’ye değil yüzyıllar öncesine, 1242 yılına dayanıyor. 1242 yılından itibaren bu mecliste yakılan meşaleler, yapılan hizmetler daha da artarak geleceğe miras olarak bırakılacaktır. Tarihi ve manevi bir emanet olarak bize bırakılan bu mekânın, gerçek manada hedeflerine ulaştırılması için gayret göstermekteyiz. Buradaki etkinliklerimiz tüm paydaşlarımızın katılımı ile artarak devam edecektir. Gençlerimizin de bu manevi havadan daha fazla istifade etmesi adına başta Hadis Akademisi olmak üzere çeşitli akademik teşekküller burada oluşturulmuş ve hayata geçirilmiştir. Bugün Çankırı Huzurevi sakinlerimizi de burada misafir etmekten ayrıca mutluyuz. Onların dualarına talibiz. “dedi.

Rektör Çiftçi konuşmasını, Darülhadis İslam Araştırmaları Merkezi’nin önümüzdeki dönem yapacağı çalışmalar hakkında bilgi vererek ve tüm İslam âleminin Ramazan ayını kutlayarak bitirdi.

ÇAKÜ İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Yahya Arslan’ın Kur’an-ı Kerim Tilaveti sonrası, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu Üyesi Mustafa Okumuş’un yaptığı dua ve yapılan ikram ile program sona erdi.

Eğitim - 17:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.