reklam
reklam
DOLAR32,2703% 0.06
EURO35,0322% -0.06
STERLIN41,1770% -0.01
FRANG35,3836% 0.1
ALTIN2.443,45% -0,14
BITCOIN68.449,99-1.477
reklam

İMARETTE GELENEK DEVAM EDİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
İMARETTE GELENEK DEVAM EDİYOR
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından Çarşamba günleri geleneksel hale getirilen İmarette Çorba ikramı bu haftada yoğun bir öğrenci, esnaf ve vatandaşların katılımı ile devam etti.

Bu haftanın iki renkli konuğu ise Çankırı’ya turist olarak gelen biri ABD vatandaşı biri yerli iki yabancı turistik otel yöneticisi oldu.

Sürpriz konuklar Çankırı sokaklarını gezerken imaret külliyesinde ikram edilen çorbadan içip Fatih Sultan Mehmet’in halasının mezarının da bulunduğu İmareti gezdiler. İmaretin kuruluş amaçlarından birinin de yolcuların doyurulması olduğunu öğrenince, bir yolcu olarak böylesine güzel bir geleneğe rast geldikleri için hem şaşırdıklarını hem mutlu olduklarını ifade ettiler.

Çorba ikramı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Özcan,” Kadim bir şehrin kadim bir geleneğini üniversite olarak sürdürmekten son derece mutluyuz. ÇAKÜ gelişerek büyümeye devam ediyor. Bildiğiniz gibi geçen yıl ilk defa uygulanan bir sistemle Yükseköğretim Kurulu, kontenjanların belirlenmesinde kamu ve özel sektör temsilcilerinin de bulunduğu “Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu”nun sunduğu öneriler dikkate almıştı. Bu yılda aynı kurulun tavsiyeleri sonucunda üniversitemize “Okul Birincileri Kontenjanları” ile birlikte 4.000 öğrenci kontenjanı verilmiştir. Yaptığımız planlamalar ve Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın çalışmaları ve girişimleri ile açtığımız yeni fakülteler, günün ve çağın şartlarına uygun, istihdama dönük yeni bölümlerle bu kontenjanların tamamen dolacağına inanıyoruz. Bununla birlikte henüz başvuru süresi dolmamasına rağmen üniversitemize şu ana kadar 80 ülkeden 5.000`in’ üzerinde uluslararası öğrenci başvurusu oldu. Yani dün hayal bile edilmeyen değişimle Çankırı’da bu yıl büyük bir öğrenci yoğunluğu olacak. Yeni Normal dönemde eğitim öğretim ne zaman başlar belirsiz ama biz hazırlıklarımızı her iki duruma göre yaptık. Bu yıl mevcutlarla birlikte 20.000’in üzerinde öğrencimiz olacak. Yeni kontenjanlarımız 200 Hukuk Fakültesi, 60 Diş Hekimliği Fakültesi, 80 Kurşunlu Adalet Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Fakültesi 530, Mühendislik Fakültesi 165 ve diğer fakülte, bölümlerimizle birlikte geçen yıla göre bine yakın artı kontenjanımız var. Yani Çankırı Karatekin Üniversitesi şu zorlu zamanda büyüyen ve gelişen tek üniversite. Bizde bunun için şehrimizdeki tüm paydaşlarımız, halkımız ve diğer yöneticilerimizle birlikte sürekli diyalog halinde var gücümüzle çalışıyoruz.  Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı olan 2023`te yerli ve dünyanın her tarafından gelen uluslararası öğrencilerle dolu büyük bir aile olacağız” dedi.

reklam

YORUM YAP