15° Açık
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ YABANCILARA TÜRKÇE ÖGRETİMİNDE AKADEMİK TÜRKÇE ÇALIŞTAYINDA

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi TÖMER biriminde görev yapan hocalarımız, Kocaeli Üniversitesinde düzenlenen “Yabancılara Türkçe Öğretiminde Akademik Türkçe Çalıştayı”na katıldı. Kocaeli Üniversitesi DİLMER, Eğitim Fakültesi, Uluslararası Öğrenci Derneği ve Kocaeli Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen çalıştay, açılış töreni ile başladı. Çalıştaya, alanında uzman çok sayıda akademisyen katıldı. Çalıştay oturumlarına davetli konuşmacı olarak katılan […]
Eğitim - 6 Haziran 2023 22:20 A A

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi TÖMER biriminde görev yapan hocalarımız, Kocaeli Üniversitesinde düzenlenen “Yabancılara Türkçe Öğretiminde Akademik Türkçe Çalıştayı”na katıldı. Kocaeli Üniversitesi DİLMER, Eğitim Fakültesi, Uluslararası Öğrenci Derneği ve Kocaeli Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen çalıştay, açılış töreni ile başladı. Çalıştaya, alanında uzman çok sayıda akademisyen katıldı. Çalıştay oturumlarına davetli konuşmacı olarak katılan akademisyenler tarafından, “Türkçe Akademik Yazma Becerisinin Geliştirilmesine Yönelik Uygulamalar”, “Yabancı Dilde Akademik Yazılı Anlatım Becerilerinin Öğretimine Yönelik Uygulama ve Öneriler”, “Tür Olarak Akademik Söylem” ve “Akademik Türkçe Öğretimi” başlıklı konuşmalar gerçekleştirildi.

YAZ DÖNEMİNDE 72 SAATLİK AKADEMİK TÜRKÇE PROGRAMI

Dört oturum şeklinde gerçekleşen çalıştayda katılımcılar, Akademik Türkçe programının nasıl uygulandığı hakkında alanında uzman akademisyenler tarafından bilgilendirildi. Çalıştayın ikinci gününün ilk oturumunda, katılımcılar gruplara ayrılarak “Fikir Tepsisi” yöntemiyle Akademik Türkçe programının olumlu ve olumsuz yönlerine dair düşüncelerini sunarak beyin fırtınası yaptılar. Çalıştayın son oturumunda beyin fırtınası yöntemiyle elde edilen bulgular değerlendirilerek program sonlandırıldı. Çalıştaya ÇAKÜ Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde Uluslararası Öğrencilere Türkçe Öğretimi Programı’nda görev yapan Öğr. Gör. Sevim Zamkı, Öğr. Gör. Leyla Yıldırım ve Öğr. Gör. Şeyma Erdoğan katıldı. Çalıştaydan edinilen akademik edinimler doğrultusunda, Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yaz döneminde dokuz hafta ve toplam 72 saatten oluşan “Akademik Türkçe Programı” açıldı. Akademik Türkçe programı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından desteklenen ve bu alanda öğrenim gören yabancı öğrenciler için yapılan bir programdır.

Eğitim - 22:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.