reklam
reklam
DOLAR 31,0224 % 0.04
EURO 33,7113 % 0.32
STERLIN 39,3752 % 0.27
FRANG 35,3089 % 0.15
ALTIN 2.022,09 % 0,19
BITCOIN 1.611.673 -1.118
reklam

ÇAKÜ VE TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN SU YÖNETİMİ VE GIDA GÜVENLİĞİ PANELİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇAKÜ VE TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN SU YÖNETİMİ VE GIDA GÜVENLİĞİ PANELİ
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) ile Çankırı Tarım İl Müdürlüğü’nün Dünya Gıda Günü kapsamında ortaklaşa düzenlediği Su Yönetimi ve Gıda Güvenliği Paneli, 16 Ekim Pazartesi günü (bugün) ÇAKÜ Uluyazı Kampüsü Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panelde bir konuşma yapan ÇAKÜ Rektörü Prof.Dr.Harun Çiftçi, insan odaklı çalışmalar yaptıklarını belirterek “Sağlığımız noktasında şimdiden bazı yatırımları yapmamız gerekiyor.” dedi. “Panelimiz bazı endişeleri ifade etmekte, bazı tedbirlerin gündeme getirilmesi ve gelecekte yapılabilecek öneriler ve bazı alanlarda farkındalık oluşturarak kötüye giden yerlerde dur diyebileceğimiz alımlar ve yetkinlik oluşturmamız konusunda önem arz etmektedir.” sözleriyle panele verdiği önemi vurgulayan Çiftçi, konuşmasına şöyle devam etti:

“Gün geçmiyor ki yeni bir rahatsızlık ortaya çıkmış olmasın, gün geçmiyor ki çevresel bir zararlılık kendini göstermiş olmasın. Dünyada artık bir etki meydana geldiği zaman ne kadar uzakta olursanız olun o etki eninde sonunda sizi de bir şekilde etkiliyor. O yüzden özellikle ülkelerin nezdinde değil de uluslararası toplantılarda, etkinliklerde, planlamalarda bu hususların ön plana alınması gerçekten önemli.

Su yönetiminden gıda güvenliğine kadar her şeye bakıyoruz. Tıp ilerliyor, güzel sağlık uygulamaları var ama yeni yeni hastalıklar da ortaya çıkıyor. Niye? Çünkü soluduğumuz havada, içtiğimiz suda, aldığımız gıdadaki zararlı maddeler, toksinler bizi etkiliyor. Özellikle hücrenin metabolizmasındaki bazı faaliyetlerin engellenmesi ve bazı kontrol mekanizmalarının engellenmesiyle yeni yeni hastalıklar ortaya çıkıyor. O nedenle ne kadar temiz, ne kadar organik beslenebilirsek aslında sağlığımızı da o derecede korumuş olacağız. Bugünkü panelimizde de bunlar üzerinde durulacak.”

Çiftçi’nin ardından konuşan Tarım İl Müdürü Hüseyin Düzgün, sağlığımız ve refahımızın besleyici gıdaların varlığına ve bunlara erişebilmemize bağlı olduğunu, dünya gıda gününün daha iyi üretim, daha iyi beslenme, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir yaşam için daha verimli kapsayıcı dayanıklı sürdürülebilir gıda sistemlerine dönüşümün gerekliliği için farkındalık oluşturacağını belirtti. Gıda Tarım Örgütü’nün (FAO) 1979 yılında bugünü Gıda Günü olarak belirlediğini de sözlerine ekleyen Düzgün konuşmasında şu konulara değindi:

“Amaç herkesin eşit şekilde gıdaya ulaşımının sağlanması öncelikli hedefidir. Tabi bu bugünlerde çok manidar. FİLİSTİN… Dünya Gıda gününün bu yılki teması “Su Hayattır” “Su Gıdadır” ve “Kimseyi geride bırakma” üzerinedir. Su gıdadır, refahtır enerjidir. Hayatın kendisidir. Çok sayıda insan sudan mahrum iken bir kısmımızda hiç bitmeyecek gibi kullanmaktayız. Bu tema suyun yaşam için ne kadar elzem olduğunu ve gıdamızın temeli olan suyun kritik rolünü vurgulamayı hedeflemektedir. Hızlı nüfus artışı, ekonomik gelişme ve iklim değişikliğini su mevcudiyetini tehdit etmesi nedeniyle suyu akıllıca yönetmenin önemli olduğunu bilmeliyiz.

Su zengini bir ülke değiliz ama fakir düşmemek içinde suyu verimli kullanmak zorundayız. Ülkemizde su kaynaklarımızın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek nesillere aktarılması gayesiyle “suda sıfır kayıp” yaklaşımı ile Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde Bakanlığımız koordinasyonunda “ulusal su verimliliği seferberliği” başlatılmıştır. Bu sürecin büyük bir kısmı daha az suyla daha fazla gıda ve tarım ürünü üretmenin yollarını bulmayı kapsayacaktır.

Su Verimliliği Seferberliği belirli sınırlar ve belirli hatlar için değil tüm yurt genelinde olmalıdır. Bu sebeple su verimliliğinde Sayın Bakanımızın tabiri ile Hatt-ı müdafaa değil Sath-ı müdafaa; bir adım ötesinde ise ne hat, ne satıh; bütün “cihan su seferberliği” esastır.
Katılımınız için teşekkür ediyor, hitabın ve konunun uzmanlarına sözü bırakıyor saygılar sunuyorum.”

Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mustafa Alişarlı ve Lokman Hekim Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Fatih Gültekin’in misafir olarak katıldığı panelde açılış ve sunum konuşmalarının ardından Tarım ve Su, Pestisitler ve Gıda Güvenliği, Gıdalarda GDO Tespiti, Hayvanlarda Su Ayak İzi, İklim Değişikliği ve Su Kaynakları Kullanımında Tarımsal Stratejiler, Organik Gıda Üretimi, Gıdalardaki Mikrobiyolojik Tehlikeler, Gıdalardaki Toksik Bileşenler, Gıdalarda Akrilamid Oluşumu ve Azaltma Yöntemleri, Gıda Etiketi Okuryazarlığı konuları işlendi.

reklam

YORUM YAP