Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ VE NAHÇIVAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİ BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Bilindiği üzere daha önce Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Nahçivan Devlet Üniversitesi arasında iktisat alanında Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) başlatılmıştı. Bu işbirliğinin geliştirilmesi ve başka programlar üzerinde de ortak çalışmalar yapılabilmesi için Nahçivan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus Isayev, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seymur Talibov ve Uluslararası İlişkiler Şube Başkanı İlahe Huseynova, Çankırı Karatekin […]
Eğitim - 13 Temmuz 2021 17:23 A A

Bilindiği üzere daha önce Çankırı Karatekin Üniversitesi ile Nahçivan Devlet Üniversitesi arasında iktisat alanında Uluslararası Ortak Lisans Programı (UOLP) başlatılmıştı. Bu işbirliğinin geliştirilmesi ve başka programlar üzerinde de ortak çalışmalar yapılabilmesi için Nahçivan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus Isayev, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seymur Talibov ve Uluslararası İlişkiler Şube Başkanı İlahe Huseynova, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’ye işbirliği ziyaretinde bulundular.

Ziyaretten ve ortak işbirliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, “Biz ÇAKÜ olarak Uluslararası Ortak Lisans Programı anlaşmalarımızı genişleterek özellikle kimya ve tarihi ortak değerlere sahip iki devlet bir millet olarak Sayın Rektörümüzün de tarihçi olması hasebiyle tarih alanlarında da yapmak istiyoruz. Bunun dışında Nahçivan’ın tuz terapisinde çok önemli çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Tarih gibi Çankırı ve Nahçivan’ın bir ortak noktası da tuzdur. Tuz üzerine de ortak araştırmalar ve sağlık turizmi alanında yeni ortak projeler yapmak istiyoruz. Bu konuda ortak sempozyumlar ve karşılıklı araştırma heyetleri oluşturmak istiyoruz. Böylelikle, tuzla ilgili yeni iş sektörleri ve yeni pazarlama alanları açmış oluruz.  Bunun dışında bizim Çankırı’nın Karadeniz ve İç Anadolu iklimini birleştiren değişik bir iklimi ve bu iklime has endemik bitkileri var.  Bu bitkilerde de bazı ilaçların etkin maddeleri var.  Bunun üzerine de ortak çalışma ekibi kurabilir ve hem Nahçivan hem de Çankırı’da yetişen endemik bitkiler üzerine de bir çalışma yapar ve ilaç sanayi konusunda da birlikte hareket edebiliriz. Sayın Cumhurbaşkanlarımızın birlikte hareket etme ve ortak akıl iradesini biz de iki üniversite arasında sağlar ve bu iradeyi göstermiş oluruz.“ dedi.

Nahçivan Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elbrus Isayev, gelinen noktada iki üniversite işbirliğinden güzel çıktılar alınmaya başlandığını ve bu işbirliğini kendilerinin de değişik alanlarda genişleterek devam etmek istediklerini söyledi.

Rektör Isayev” Sayın Rektörümüzün işbirliği yaklaşımından ve getirdiği işbirliği önerilerinden çok mutlu oldum. Kendilerinin de ifade ettiği gibi tarihimiz ortak ve bu alanda öğrenci değişim programları ve lisans anlaşmaları biz de yapmak isteriz ve Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin akademik potansiyelinden istifade etmek isteriz. Tuz konusunda da bizim önemli araştırmalarımız var. Sektörel çalışmalarımız devam ediyor. Bu araştırmaları ortak çalışmalarla genişleterek yeni sektörler ve pazarlar yaratarak ülkelerimiz için uluslararası turizm alanları ve pazarlar kazandırarak bunu ekonomik açıdan da çıktı olarak kullanabiliriz. Bunun dışında iki üniversitenin de Teknokent’i var burada da yine ortak çalışma alanları ve ekipler oluşturabilir ve  Ar-Ge çalışmaları yapabiliriz.  Sizin de söylediğiniz gibi bizim Cumhurbaşkanlarımızın dünyayı kıskandıran bir dostluğu ve ortak irade birlikteliği var. Biz de hem bu iradenin hem de tarihten gelen bağımızın güçlenmesi ve gelişmesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Görüşme iki Rektörün iyi niyet temennileri, öğrenci değişim programları, üzerinde konuşulan ve mutabık kalınan konu başlıklarının altyapılarının oluşturulması için ortak komisyon kurulmasının karara bağlanması, Rektör Çiftçi’nin Rektör Isayev onuruna öğle yemeği vermesi ve son olarak karşılıklı hediye takdimi ile sona erdi.

Eğitim - 17:23 A A
BENZER HABERLER