reklam
reklam
DOLAR32,2701% 0.07
EURO35,0193% -0.07
STERLIN41,2593% 0.05
FRANG35,3849% 0.11
ALTIN2.446,02% -0,04
BITCOIN68.860,260.125
reklam

ÇAKÜ VE BAKÜ TEK YÜREK

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde okuyan Azerbaycanlı öğrenciler, Dağlık Karabağ`ın ve Ermenistan işgali altında olan Azerbaycan topraklarının Kurtuluş Zaferini Uluyazı Kampüsünde düzenledikleri etkinlikle kutladılar. Kutlamalara Kızılay Topluluğu ve diğer uluslararası öğrenciler de katıldı.

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen etkinlik, şehitler için saygı duruşu, Türk ve Azeri Millî Marşlarının söylenmesi ile başladı.

Günün anlamına ilişkin bir konuşma yapan Azeri öğrenci Orkhan Zeynalov, konuşmasına programa katkılarından ve hem kendilerine hem Azerbaycan’ın haklı davasına desteğinden dolayı Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya teşekkür ederek başladı.

Zeynalov konuşmasının devamında, “Bugün Azerbaycan topraklarına ait olan Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtuluş zaferini kutlamak için toplandık.  Bu sevincimize ortak olan tüm Türk ve diğer uluslararası öğrenci kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Azerbaycan’ın kanayan yarası Karabağ ve etrafındaki şehirler 1991 yılından beri Ermenistan tarafından muhtelif zamanlarda işgal edilmiştir. Yıllardır Karabağ hasretiyle yaşayan Azerbaycan, Ermenilerin saldırısı üzerine 27 Eylül 2020 tarihinde Ermenistan’a savaş açmıştır. Savaşın ilk günlerinden itibaren köy ve kasabalar işgalden kurtarılmaya başlamıştır. Azerbaycan’ın haklı davasında kardeş Türkiye her daim destek olmuş, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan her açıklamasında Azerbaycan’ın yanında olduklarını tüm dünyaya ilan etmiştir. Azerbaycan Ordusu tarafından kısa zamanda Fuzuli, Zengilan, Cebrayıl, Qubadlı, Azerbaycan’ın ve Kafkasın incisi Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev’in mukaddes şehir olarak adlandırdığı Şuşa, işgalden kurtarılmıştır. 10 Kasım 2020 günü imzalanan anlaşmayla Azerbaycan, savaştan 44 gün sonra 30 yıldır hasret kaldığı topraklarına kavuşmuştur. Karabağ bizimdir. Karabağ Azerbaycan’ındır.” dedi.

Cibutili, Iraklı, Azeri ve Türk öğrencilerinin yöresel dans gösterileri, millî duyguları yükselten şiir dinletileri ile devam eden etkinliğe, Azeri öğrenci Cavid İmanzade’nin Türkçe ve Azerice seslendirdiği müzik eserleri ise ayrı bir renk kattı.

Zafer Günü etkinliği, katılanların Türk ve Azerbaycan bayrakları ile fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

reklam

YORUM YAP