reklam
reklam
DOLAR32,1873% 0.16
EURO35,0296% 0.16
STERLIN41,1428% 0.25
FRANG35,3512% 0.5
ALTIN2.426,50% -0,12
BITCOIN68.665,010.302
reklam

ÇAKÜ ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN İLK ADIMI ATTI

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇAKÜ ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN İLK ADIMI ATTI
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Üniversite-Sanayi işbirliğini güçlendirme adına çalışmalarını hızlandırdı. Üniversite –Sanayi işbirliği güçlendirme çalışmaları için İlimizde faaliyetlerine devam eden sanayi kuruluşları ve iş insanları ile görüşmelere başlayan ÇAKÜ Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi  (TTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve ÇAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Erdem, Teknokent ve TTO Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Dilmaç, konuya ilişkin ilk ziyaretlerini Kurşunlu İlçesi`nde bulunan ve Yıldızlar Holding bünyesindeki Söğütsen Seramik A.Ş. ne ait dünyanın en büyük granit fabrikalarından biri olan Rino’ya  (Granitogirarto) gerçekleştirdi.

Fabrika Müdürü Mehmet Yaşar‘dan fabrika hakkında bilgi alan ve daha sonra üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Erdem, ziyaret sonrası yaptığı değerlendirmede, son derece modern ve teknik bir altyapı ile kurulmuş ve alanında dünyanın ilk üçünde bulunan fabrikanın bölge istihdamı, ülke sanayisi ve ekonomisi için çok büyük bir kazanç olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Erdem açıklamasında, “Arkadaşlarımız ile birlikte tesisi gezdiğimizde hayran kaldık. Böylesi büyük bir yatırımın bölgemize kazandırılmasında emeği geçenlere ve bu yatırımı Çankırı- Kurşunlu’ya yapan iş insanlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu işletme Bölge için büyük bir istihdam alanı olmasının yanında, ülke ekonomisi ve sanayisi için de  büyük bir kazanç. Bu işletmelerin yaşatılması ve üretimlerini devam ettirebilmeleri Bölge ve Türkiye için çok önemli. Bu yüzden  Şehrin ve Bölgenin bilimsel aklı olarak biz Çankırı Karatekin Üniversitesi, sanayi kuruluşlarına her türlü akademik ve AR-GE desteği vermeye hazırız. Şüphesiz ki, bu destek fiziki kurulum aşamaları devam eden Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi`nin tamamlanıp çalışmaya başlaması ile kat kat artacak ve Çankırı sanayisi bambaşka bir çehreye bürünecek. Biz bir yandan fiziki mekanlarımızı tamamlamaya çalışırken; bir yandan da fakülte ve bölümlerimizde bu kuruluşlar için nitelikli insan gücü yetiştirmeye devam ediyoruz. Eş zamanlı olarak  Bölge kalkınması için olmazsa olmazlarımız olan sanayi kuruluşlarımız ile sanayimizin gelişmesi için AR-GE çalışmaları ve ikili ilişkilerimizi güçlendirmeye de devam ediyoruz. Bugün gerçekleştirdiğimiz ziyaretimiz de bu anlamda ilk olması  ve ilişkileri güçlendirmesi açısından çok önemli. Fabrika Müdürümüz Mehmet Yaşar ve teknik ekibiyle neler yapabileceğimiz konusunda çok önemli istişareler yaptık. İnşallah ortaya güzel çalışmalar çıkacak. Kendilerine bu önemli yatırım için teşekkür ediyor ve her anlamda yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum.” dedi.

Fabrika Müdürü Mehmet Yaşar ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Yaşar açıklamasında, “Bu ziyaret bizi son derece mutlu etti. Şüphesiz ki günümüz şartlarında böyle bir işletmeyi sürekli üretim halinde tutmanın zorlukları var.  Bu zorlukları aşmak için bilimsel akla, yenilenme için AR-GE çalışmalarına, nitelikli insan kaynağına ihtiyacımız doğuyor. Bu anlamda Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin yanımızda olduğunu bilmek ve bunu üst düzeyde hissetmek bizim için çok kıymetli. ÇAKÜ Teknokent ve Teknoloji Transfer Ofisi tamamlanıp çalışmalarına başladığında bizim için çok önemli bir AR-GE ve yol gösterici kurumlar olacak.  Üniversite –Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi adına gerçekleşen bu ziyaret için Prof. Dr. Mehmet Erdem ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ziyaret, ilişkilerin geliştirilmesi için izlenecek yol haritasının belirlenmesi ve karşılıklı iyi niyet temennileri ile sona erdi.

reklam

YORUM YAP