17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ FEN FAKÜLTESİ 1. BİLİM ŞENLİĞİNE YOĞUN İLGİ

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Fen Fakültesi tarafından, üniversite adaylarına Fen Fakültesi’ni tanıtmak ve tercihlerinde bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen “1. Bilim Şenliği”, lise öğrencilerinin yoğun ilgi ve katılımıyla Fen Fakültesi Fuaye Salonunda gerçekleştirildi. Etkinlikte, fakültede görev yapan akademisyenlerin bilimsel çalışmalarından oluşan projeler sergilendi. Akademisyen ve öğrencileri yalnız bırakmayan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, […]
Eğitim - 1 Haziran 2023 19:26 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Fen Fakültesi tarafından, üniversite adaylarına Fen Fakültesi’ni tanıtmak ve tercihlerinde bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen “1. Bilim Şenliği”, lise öğrencilerinin yoğun ilgi ve katılımıyla Fen Fakültesi Fuaye Salonunda gerçekleştirildi. Etkinlikte, fakültede görev yapan akademisyenlerin bilimsel çalışmalarından oluşan projeler sergilendi. Akademisyen ve öğrencileri yalnız bırakmayan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Bilim Şenliği’ni geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

“BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜRETMEMİZ LAZIM”

Bilim Şenliği’nin açılışında katılımcılara hitap eden Rektör Çiftçi, “Çankırı Karatekin Üniversitesi olarak bilime, insanlığa ve bulunduğumuz topluma katkı yapmaya devam ediyoruz. Bu amaçla bundan böyle geleneksel hale getirmeyi amaçladığımız Bilim Şenliğimizin bu yıl ilkini gerçekleştiriyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız etkinliklerde öğrencilerimiz bizlere bu tür etkinlik talebinde bulundular. Şunu açıkça ifade edeyim ki Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin uluslararası boyutta görünürlüğü çok iyi bir yerde. Bu da bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Yine ulusal bazda da ses getiren etkinlik ve kongrelerimiz bir hayli fazla. Bunun yanında kendi ilimizde üniversite adayı öğrencilere kendi üniversitemizi ve potansiyelini anlatma gibi bir misyonumuz var. Yani yerli öğrenci sayımızı artırmak istiyoruz. Ülkemizin kalkınabilmesi için bilim ve teknoloji üretmemiz lazım. Bunun yanında inovasyona açık ve eğitilmiş bir gençliğe ihtiyacımız var. İşte tüm bunları bir araya getirdiğimizde bu, ülkemiz için bir katma değere dönüşecektir. Bugün bu şenlikte kıymetli bilim insanlarımızın büyük fedakârlık ve emekle ortaya çıkardığı bir sergide sizlerle birlikteyiz. Bu özveri için kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“TEMEL BİLİMLERE CİDDİ DESTEKLERİMİZ VAR”

ÇAKÜ’nün, toplumsal katkıyı en üst düzeyde gerçekleştiren bir üniversite olduğunu vurgulayan Rektör Çiftçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genç nesil olarak dünyayı çok iyi bir şekilde takip etmeliyiz. Bunun yolu da kendimizi çok iyi yetiştirmekten geçiyor. Gelişimi sağlamanın yolu ise araştırmak, okumak ve bir bilenin yanına gitmektir. İşte Çankırı Karatekin Üniversitesi tüm benliğiyle bir bilen olarak sizin için burada. Siz, bilenlerden öğrendiklerinizle yeni sentezler ortaya koyacaksınız. Çünkü modamod aynı bilimi yapmak taklitçiliktir. Yani temeli alıp yeni şeyler üretmek asıl olandır. Temel bilimler çok önemli olmasına rağmen son zamanlarda öğrenci tercihlerinde sanki temel bilimler biraz geride kalmış gibiydi. Ülkemiz bunun farkına vararak şu an temel bilimleri teşvik edici çok güzel, çok ciddi destek programları açıkladılar. Üniversite bursları, vakıf bursları, STK bursları, proje destekleri, TÜBİTAK bursları gibi birçok destek var. Üniversite olarak bizim de temel bilimlere çok ciddi desteklerimiz var. Bunun yanında çok güçlü bir laboratuvar altyapımız var. Bunun yanında çok iyi bir akademik kadromuz var. Artık bu gücü yeni bir heyecan ve motivasyonla bir çıktıya dönüştürme vakti gelmiştir. Bu şenlik bunun için bir kıvılcım olacaktır. Hepimize hayırlı olsun.”

REKTÖR ÇİFTÇİ STANTLARI TEK TEK GEZEREK ÖĞRENCİLERLE SOHBET ETTİ

Konuşmasının ardından stantları tek tek gezen ve projelerle ilgili bilgi alan Rektör Çiftçi, lise öğrencileri ile de sohbet ederek çeşitli tavsiyelerde bulundu ve gelecek planlamaları hakkında bilgi aldı. ÇAKÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seçil Akıllı Şimşek de etkinlikte hazır bulundu.

ÇAKÜ Proje Destek Ofisi Üyesi ve Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melike Bilgi Kamaç ise bu yıl birincisini düzenledikleri Bilim Şenliğini geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Doç. Dr. Kamaç, “Burada 20 hocamızın yaptığı ve üzerinde çalıştığı bilimsel proje ve çalışmaları üniversite tercihi yapacak genç öğrencilere tanıtmak ve anlatmak istiyoruz. Burada hem fakültemizin tanıtımını hem de tercih yapacak gençlere Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin iyi bir tercih olduğu seçeneğini sunmayı amaçlıyoruz. Katılım yoğunluğuna baktığımızda bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bu anlamda bizlere destek veren başta Sayın Rektörümüz olmak üzere, dekanımıza, yöneticilerimize ve kültürel etkinlikler komisyonuna çok teşekkür ediyorum” dedi.

Eğitim - 19:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.