reklam
reklam
DOLAR31,2283% 0.07
EURO33,9902% 0.38
STERLIN39,6330% 0.19
FRANG35,5635% 0.11
ALTIN2.042,50% 0,09
BITCOIN1.959.9325.626
reklam

ÇAKÜ EGE’NİN İNCİSİ ENGİNARI ÇANKIRI’DA YETİŞTİRİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇAKÜ EGE’NİN İNCİSİ ENGİNARI ÇANKIRI’DA YETİŞTİRİYOR
reklam

ÇANKIRI Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu tarafından bir süredir yürütülen çalışmalar sonucunda bölge için uygun çeşitlerin belirlenmesi sağlanırken, kültürel işlemler bakımından da gerekli optimizasyonlar gerçekleştirildi. Bu kapsamda, ilimiz Kızılırmak İlçesi’nde ÇAKÜ Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu Araştırma ve Uygulama Alanı’nda yetiştirilen enginarlarda hasat başladı. Çok yıllık bir sebze türü olan enginarın, Çankırı’da verim ve gelir bakımından üreticilere alternatif bir ürün olarak ön plana çıkması bekleniyor.

“ŞEHRİMİZE KATKI SUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, “Bizler üniversitelerimizi, il ve ülke düzeyinde sosyo-ekonomik ekosistemlerin önemli unsuru olarak görüyor, bulunduğumuz şehir ve bölgeye katkı yapmaya önem veriyoruz. Şehrimize ekonomiden toplumsal gelişime varıncaya değin her alanda katkı sunmayı hedefliyoruz. Tarımsal üretim alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu düşündüğümüz Çankırı’da, bu potansiyeli artıracak, ön plana çıkartacak ve bölgesel kalkınmayı sağlayacak ürünlerin üretici ile tanıştırılması, ürün çıktılarının katma değere dönüştürülmesi ve yeni faaliyet alanlarının oluşturulmasına yönelik proje ve çalışmalarımız devam ediyor. Nitekim bu çalışmalarımız sonuçlarını göstermeye başladı. Bugün Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesi ile özdeşleşmiş bir sebze türü olan enginar Çankırı’da yetiştirilmeye başladı. Enginar gerek sağlık açısından gerekse ekonomik anlamda önemli bir avantaja sahip. Bu nedenle bölgemiz için alternatif bir ürün olarak değerlendirilmektedir” dedi.

ÜRETİCİLERE TEKNİK DESTEK VERİLİYOR

Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şebnem Kuşvuran da, “Çankırı’da tarımı yapılan bitki türleri arasına Akdeniz iklimi sebze türlerinden olan enginar da dâhil edildi. Enginar yetiştiriciliği bakımından üniversitemiz üreticilere teknik destek vermeye devam etmektedir” diye konuştu.

reklam

YORUM YAP