reklam
reklam
DOLAR32,2053% -0.22
EURO35,1156% -0.22
STERLIN41,0337% -0.05
FRANG35,4067% -0.62
ALTIN2.500,70% 1,40
BITCOIN66.977,990.03
reklam

ÇAKÜ AKADEMİSYENLERİNİN HAZIRLADIĞI “ÇERKEŞ ARAŞTIRMALARI” KİTABI TAMAMLANDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
ÇAKÜ AKADEMİSYENLERİNİN HAZIRLADIĞI “ÇERKEŞ ARAŞTIRMALARI” KİTABI TAMAMLANDI
reklam

Çankırı Karatekin Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyeleri yerel tarihe katkı bağlamında değerlendirilebilecek yeni bir çalışmaya imza attılar. ÇAKÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özcan editörlüğünde hazırlanan on bir akademik makaleyi içeren bu çalışma, Çankırı’nın yüzyıllardır en büyük kazası durumundaki Çerkeş’in akademik anlamda bilinmeyen tarihinin genel hatlarıyla aydınlatılması amacını taşımaktadır.

İlçelerimiz hakkında yapılacak her türlü çalışma dolaylı olarak şehrin tarihini ortaya koymaya yönelik fayda sağlayacaktır. Bu doğrultuda lisansüstü tezler ve araştırmaların yapılmasını bölümün misyonu olarak gören öğretim üyelerimiz, üniversitemizin şehir üzerine yapılacak çalışmalara gösterdiği desteği yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarından da beklemektedir. Prof. Dr. Ahmet Özcan, Doç. Dr. Aydın Efe, Dr. Öğr. Üyesi Saim Yörük, Dr. Öğr. Üyesi Recep Büyüktolu, Çerkeş Araştırmaları I adlı eserde gösterdikleri emeği, daha önceki yıllarda da kendi çalışmalarının yanı sıra lisansüstü öğrencilerine hazırlattıkları tezlerle de göstermişlerdir.

Çerkeş Araştırmaları Tarihi adlı çalışmanın bir serinin ilk kitabı olduğunu söyleyen Tarih Bölümü Başkanı Özcan, Çerkeş Belediye Başkanı Sayın Hasan Sopacı’nın “İlçemiz için akademik olarak ne türlü çalışma yaparsanız bize düşen desteği vereceğiz” şeklindeki yaklaşımının kendilerini motive ettiğini ve Çerkeş üzerine yaptıkları araştırmalarının benzerlerini bütün şehri kapsayacak şekilde genişletmenin hedefleri olduğunu ifade ederek kitabı öğretim üyeleriyle birlikte Belediye Başkanı Hasan Sopacı’ya takdim etti. Kitapta, eski çağlarda Çerkeş, Bizans, Selçuklu, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait makaleler bulunmaktadır. ÇAKÜ tarih bölümünden dört ve diğer üniversitelerden altı akademisyenin katkılarıyla hazırlanan kitap, Çerkeş’te üniversitemizin yürüteceği akademik faaliyetlere bir başlangıç olarak görülmektedir.

reklam

YORUM YAP