16° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

“BUHARLI LOKOMOTİF” SERGİMİZ AÇILIYOR

Çankırı Belediyesi, tarihi iki lokomotifi TCDD Açık Hava Müzesi ve Parkı’na yerleştirdi. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, 45153 numaralı buharlı lokomotif ile 56369 numaralı tenderli buharlı lokomotifin, Tren Kütüphane’nin ardından,  Açık Hava Müzesi alanında raylarda yerini aldığın belirtti. Kullanım ömrünü doldurarak ıskartaya ayrılmış lokomotiflerin Çankırı Belediyesi tarafından restore edilerek sergileneceği bildirildi. Başkan Esen, İngiliz ve […]
Çankırı - 1 Haziran 2020 20:46 A A

Çankırı Belediyesi, tarihi iki lokomotifi TCDD Açık Hava Müzesi ve Parkı’na yerleştirdi. Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, 45153 numaralı buharlı lokomotif ile 56369 numaralı tenderli buharlı lokomotifin, Tren Kütüphane’nin ardından,  Açık Hava Müzesi alanında raylarda yerini aldığın belirtti. Kullanım ömrünü doldurarak ıskartaya ayrılmış lokomotiflerin Çankırı Belediyesi tarafından restore edilerek sergileneceği bildirildi.

Başkan Esen, İngiliz ve ABD yapımı lokomotiflerin ülkemizde kullanıldığı dönemde yük taşımacılığında tercih edildiği için Türkiye’nin satın aldığı en güçlü lokomotifler arasında yer aldığını söyledi. Esen, “O dönemki sevkiyat Çankırı-Karabük-Sivas ve Zonguldak hattında olduğu için buharlı lokomotifler şehrimiz açısından da farklı bir öneme sahip. Geçmiş dönemde halkımızın en çok karşılaştığı buharlı lokomotiflerin geri dönüşüme girmesine gönlümüz razı olmadı. Özellikle o dönemin şahidi vatandaşlarımız için farklı bir kıymete sahip olduğunu düşünüyorum. Geçmişte özellikle savaş dönemlerinde milletlerin kaderini değiştiren demir ağlar ve buharlı lokomotifler,  gençlerimize anlatacağımız önemli bir kronoloji sunmaktadır.” dedi.

Çankırı - 20:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.