reklam
reklam
DOLAR 31,0077 % 0.31
EURO 33,5757 % 0.37
STERLIN 39,1698 % 0.31
FRANG 35,2390 % 0.45
ALTIN 2.018,34 % 0,31
BITCOIN 1.606.553 -0.748
reklam

BU ÖDEMELERİ ALABİLMENİZ İÇİN SON 1 AY

Yayınlanma Tarihi : Google News
reklam

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), farklı isimler altında özel ödemeler yapıyor ve bu durumdan birçok vatandaşın haberi bile yok. Ancak yıl sonuna kadar başvuru yapıldığı takdirde bu ödemeler alınabiliyor.

Posta Gazetesi’nin haberine göre SGK; cenaze yardımı, çeyiz parası, rapor parası, emzirme ödeneği, doğum izni, muhtaç aylığı, evde hasta bakım parası ve yaşlılık maaşı gibi bir çok konuda çeşitli ödemeler yapıyor. Çoğumuzun haberi bile olmayan bu ödemeler müracaat edildiği takdirde yıl sonuna kadar alınabiliyor. İşte bu ödemelerden bazıları ve detayları:

CENAZE YARDIMI

Ölen kişi adına 360 günlük sigorta primi yatırılması bu ödeme için yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olması gerekmiyor. Bu ödemede 5 yıllık zaman aşımı süresi var. Ödenek ise 716 lira. Öncelik eş ve çocukların. Yoksa, ödemeyi anne-baba ya da kardeş alabiliyor. Bir dilekçeyle sosyal güvenlik merkezlerine başvurmak yeterli

ÇEYİZ PARASI

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor. Bu ödenek SSK veya Bağkur’lu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuğuna veriliyor. 24 maaş tutarındaki bu para kız çocuğuna evlendiğinde toplu ödeniyor. Başvuru SGK’ya yapılıyor.

RAPOR PARASI

Rapor alınan sürelerde işverenin maaş ödemediği takdirde, ödemeyi SGK yapıyor. Buna, iş göremezlik ödeneği (istirahat parası) deniyor. Ödeme son 3 aylık kazanca göre yapılıyor. En düşük günlük ödeme ayakta tedavide 56.84 TL, yatarak tedavilerde 42.63 TL. Bu parayı Bağkur’lu da alabiliyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ

SGK, halk arasında “süt parası” olarak bilinen “emzirme ödeneği” de veriyor. 178 lira olan bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin bulunması yeterli oluyor. SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine doğumdan sonraki 5 yıl içinde başvuru yapılabiliyor.

DOĞUM İZNİ PARASI

Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan anneler, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Asgari ücretlinin aldığı en düşük ödeme 6.367 lira. Para anne adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığını, doğum izniniz bittiğinde ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edilebiliyorsunuz.

EMEKLİ OLMAYAN PARA İADESİ ALABİLİYOR

Bazı sigortalılar yaşı doldurmasına rağmen emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

MUHTAÇ ENGELLİ AYLIĞI

Yüzde 40 ve üzeri engelli olup da sosyal güvencesi bulunmayan engelliler, yaşlılar ile anne veya babası olmayan (yetim) muhtaç çocuklara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 818 TL aylık bağlanıyor. Sağlık hizmetleri ise ücretsiz yapılıyor. Muhtaç aylığı için başvuru sahibinin gelirinin olmaması ya da mevcut gelirinin 607 lirayı aşmaması şartı var.

EVDE HASTA BAKIM PARASI

Devlet, engelli yada çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım parası olarak aylık 1.305 lira ödüyor. Evde bakım parası için Aile Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine başvurulması gerekiyor.

YAŞLILIK (65 YAŞ) MAAŞI

Sosyal güvencesi olmayan ve ekonomik durumu yetersiz 65 yaş üstü vatandaşlara, devlet yaşlılık maaşı (2022 maaşı) veriyor. Geliri 607 liranın altında olan yaşlı, önce defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakı alıyor sonra da Kaymakamlık ya da Valilik’lere başvuruyor. Yaşlılık ödemesi aylık 637 TL.

reklam

YORUM YAP