Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BU GECE BİN AYDAN DAHA HAYIRLI KADİR GECESİ

Değerli Kardeşlerim; hepimizin bildiği üzere 17 Nisan Pazartesi gününü 18 Nisan Salı gününe bağlayan gece mübarek Kadir Gecesi’ni idrak edeceğiz. Kadir Gecesi, Allah-ü Teâla’nın bizlere olan sayısız nimetleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Hepimiz için kutlu ve mübarek olsun. Bu zaman diliminin kutsal sayılması, hiç şüphesiz içinde meydana gelen büyük olaylardan kaynaklanmaktadır. Kadir Gecesi’nin kıymeti […]
Çankırı - 17 Nisan 2023 14:58 A A

Değerli Kardeşlerim; hepimizin bildiği üzere 17 Nisan Pazartesi gününü 18 Nisan Salı gününe bağlayan gece mübarek Kadir Gecesi’ni idrak edeceğiz. Kadir Gecesi, Allah-ü Teâla’nın bizlere olan sayısız nimetleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Hepimiz için kutlu ve mübarek olsun.

Bu zaman diliminin kutsal sayılması, hiç şüphesiz içinde meydana gelen büyük olaylardan kaynaklanmaktadır. Kadir Gecesi’nin kıymeti ve değeri insanlığa kurtuluşu müjdeleyen ilahi kitapların sonuncusu Kur’an-ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlanması sebebiyledir.

Kur’an-ı Kerim, Kadir Gecesi’nin; içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı olduğunu haber vermektedir. Hiç şüphesiz bu, hayırlı davranışlarımızla ilgilidir. Yani bu gecede ilahi hoşnutluk için yapılan işlerin ve salih amellerin, Allah katındaki değer ve sevabı, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan işlerden ve salih amellerden daha hayırlıdır.

Her konuda olduğu gibi, Kadir Gecesi’nin ihyası konusunda da Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) ile O’nun Ashabının örnek alınması esastır. Yani onların yaptıkları ibadetler, tavsiye ettikleri dualar, bizler için en güzel ihya programıdır. İbadet denince akla ilk gelen namazdır. Zira onun yerine geçecek başka bir ibadet yoktur. Bu bakımdan, Sevgili Peygamberimiz Ramazan Ayının son on gününde, namaz ibadetine ağırlık vermiştir. Sevgili Peygamberimiz bu gecede: “Allah’ım şüphesiz sen affedersin, affetmeyi seversin, beni de affet.” diyerek dua etmeyi tavsiye buyurmuşlardır. Kadir Gecesi’nin bir başka özelliği de meleklerin yeryüzüne rahmet ve bereketle inmesidir.

O halde önce bu gecenin kıymetini anlamaya çalışalım. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in dünya ve ahiret saadetimiz için ortaya koyduğu mesajlarına kulak verelim, okuyalım, anlayalım ve hükümlerini pratiğe aktaralım. Unutmayalım ki; değeri Kur’an’a dayanan bir gecenin en güzel ihyası yine O’na yönelmekle olacaktır. Ayrıca bu gecede kaza namazı kılalım, kaza namazımız yok ise nafile namaz kılalım. Günahlarımızdan tövbe edelim, dargın olanlarımızı barıştıralım, etrafımızda ve çevremizde bulunan fakirlere imkânlar ölçüsünde yardımcı olalım. Ülkemizin ve milletimizin huzuru, birlik ve beraberliği için dua edelim.

Kadir Gecesi münasebetiyle İlimiz Merkez Ahmet Yesevi ve Ulu (Büyük) Camii’nde 17 Nisan 2023 Pazartesi günü akşam namazını müteakip gerçekleştirilecek olan Kur’an-ı Kerim Ziyafeti ve Mevlid-i Şerif programlarına tüm halkımızı davet ediyorum. Ayrıca tüm camilerimizde Kadir Gecesi programları düzenlenecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, kıymetli Çankırı’lı kardeşlerimin ve tüm İslam âleminin mübarek Kadir Gecelerini Can-ü gönülden tebrik ediyor, bu gecenin; ülkemiz, milletimiz ve İslam Âlemi için hatta bütün insanlık için huzura, sulha, birlik ve beraberliğe vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun; geceniz mübarek, ibadet ve dualarınız makbul olsun.

Selam ve saygılarımla…

Mehmet ŞAHİN
İl Müftüsü

Çankırı - 14:58 A A
BENZER HABERLER