Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BİR ZAMANLAR ÇANKIRI (SITMA HASTALIĞI)

Bahri Başyayla arşivinden… Sıtma, benim de çocukluğumda yakalandığım bir hastalıktır. Bir Ağustos ayında sıtmaya yakalandım. Rahmetli annemin güneşin altına yatak serip üzerime üzerime 2 yün yorgan örttüğü halde o yorganların altında bile tir tir titriyordum, böyle bir hastalıktı. Babam eşşeğe bindirip Çankırı’ya getirdi ve bana bir penisilin iğnesi yaptırdı, iğneden sonra iyi oldum. Bu iğne […]
Çankırı - 19 Kasım 2022 18:43 A A

Bahri Başyayla arşivinden…

Sıtma, benim de çocukluğumda yakalandığım bir hastalıktır. Bir Ağustos ayında sıtmaya yakalandım. Rahmetli annemin güneşin altına yatak serip üzerime üzerime 2 yün yorgan örttüğü halde o yorganların altında bile tir tir titriyordum, böyle bir hastalıktı. Babam eşşeğe bindirip Çankırı’ya getirdi ve bana bir penisilin iğnesi yaptırdı, iğneden sonra iyi oldum.

Bu iğne icat olmadan önce insanlar koluna ve topuğuna 7 düğümlü kırmızı ip bağlayarak, bu hastalığa yakalanmayacağına inanırlarmış. Ta ki erkek askere gidinceye, kız evleninceye kadar kol ve topukta kırmızı 7 boğumlu ip kalırmış. Bu geleneğin uzun yıllar devam ettiğini çok kişiden dinledim. Kayınpederim Ali Candan da bana bunu 25.03.2006 tarihinde anlatmıştı.

Çankırı - 18:43 A A
BENZER HABERLER