Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BİR ZAMANLAR ÇANKIRI (RAYLI KÖŞK)

Bahri Başyayla arşivinden… 1930 ile 1932 yılları arasında Çankırı’ya tren gelmesi için yol yapımına başlanmıştır. Trenyolu Yapım Başmühendisi, Tiryaki bey idi. Bıçağının  önü de arkası da kesmekte (Yani deyim yerindeyse çok örflü bir kişi) idi. Çankırı müteahhitlerinden ve ileri gelen eşraflarından olan Hasan Dağlarca Zade bey de Tiryaki beyin en yakın arkadaşıdır. Bir gün Çankırı’ya […]
Çankırı - 13 Kasım 2022 13:58 A A

Bahri Başyayla arşivinden…

1930 ile 1932 yılları arasında Çankırı’ya tren gelmesi için yol yapımına başlanmıştır. Trenyolu Yapım Başmühendisi, Tiryaki bey idi. Bıçağının  önü de arkası da kesmekte (Yani deyim yerindeyse çok örflü bir kişi) idi. Çankırı müteahhitlerinden ve ileri gelen eşraflarından olan Hasan Dağlarca Zade bey de Tiryaki beyin en yakın arkadaşıdır.

Bir gün Çankırı’ya Ziraat Bankası şubesi açmak için Ankara’dan banka yetkilileri gelir. Çankırı’yı gezerler, güvenilir bina bulamayınca hali vakti yerinde olan Hasan Dağlarca Zade beye, “Biz buraya banka şubesi açacağız. Sağlam güvenilir bir bina yap, senden kiralayalım.” derler. O da şehre hizmet erbabından şimdiki Taş Mektep (Eski Lise) arkasındaki Zadebey Konağı’nı yapmaya başlar. Hani sağlam olacak, soyulmayacak ya gider DDY Şantiye Şefi Tiryaki beyden 50-60 adet tren rayı alır ve birinci katın tabliyesine döşer.

Yapılan bina sanki raylardan yapılmış kadar sağlam ve gösterişli olur. Bina biter, Ankara’dan Ziraat Bankası elemanları gelir. Binayı çok beğenirler fakat şehre uzak ve merkezi yerde olmayışı ve korumanın çok zor olacağı düşünülerek banka yapmaktan vaz geçilir. Raylı Köşk’ün yapılış hikayesi böyledir.

NOT: İlk Ziraat Bankası eski Akbank’ın altında Keşlerin binasında açılmıştır.

(Bu bilgi Bahri Başyayla tarafından teneke ve lehimci ustası Kara İsmail’den alınmıştır.)

Çankırı - 13:58 A A
BENZER HABERLER