Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BİR ZAMANLAR ÇANKIRI (KURDEŞENLE MÜCADELE)

Bahri Başyayla arşivinden… Kurdeşen hastalığından kurtulmak için aile büyükleri çocuğu alır, bir çuval içine koyar, çuvalı bağlayıp meyilli bir bayırdan aşağıya doğru yuvarlardı. Çocuk yuvarlanırken, “Ben kurdeşen oldum.” diye defalarca söyleyerek 20-30 metre yuvarlanırdı. Yokuşun dibinde çocuğunu çuvaldan çıkaran anne baba çocuğun hastalıklardan kurtulup sağlığına kavuştuğunu düşünürlerdi. Bu gelenek Çankırı’da oldukça yaygındır. Bu şekilde tedavi […]
Çankırı - 6 Aralık 2022 14:48 A A

Bahri Başyayla arşivinden…

Kurdeşen hastalığından kurtulmak için aile büyükleri çocuğu alır, bir çuval içine koyar, çuvalı bağlayıp meyilli bir bayırdan aşağıya doğru yuvarlardı. Çocuk yuvarlanırken, “Ben kurdeşen oldum.” diye defalarca söyleyerek 20-30 metre yuvarlanırdı. Yokuşun dibinde çocuğunu çuvaldan çıkaran anne baba çocuğun hastalıklardan kurtulup sağlığına kavuştuğunu düşünürlerdi.

Bu gelenek Çankırı’da oldukça yaygındır. Bu şekilde tedavi olduğunu düşünen kişilerle sık sık görüşmüşümdür. Bunlardan biri de Mustafa Yiğit’tir (Koreli). Bu sohbetimi kendisiyle 10.05.2008 yılında saat 14:30’da yaptım.

Çankırı - 14:48 A A
BENZER HABERLER