Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BİR EL DE SEN UZAT !!

Her insanın yaşamayı hak ettiği gibi, her hayvanında yaşamayı hak ettiğinin bilincindeyiz. Her mevsimin seveni olduğu kadar sevmeyeni de vardır. İster kışı sevin, ister yazı sevin ama hepimizin bildiği bir gerçek var. Kış mevsiminde sokaklarda yaşamak zorunda olan küçük dostlarımız için de hayat  çok kolay geçmiyor. Kış aylarında sokak hayvanlarına yardım etmek neden önemli? Eğer […]
Çankırı - 14 Ocak 2022 21:17 A A

Her insanın yaşamayı hak ettiği gibi, her hayvanında yaşamayı hak ettiğinin bilincindeyiz. Her mevsimin seveni olduğu kadar sevmeyeni de vardır. İster kışı sevin, ister yazı sevin ama hepimizin bildiği bir gerçek var. Kış mevsiminde sokaklarda yaşamak zorunda olan küçük dostlarımız için de hayat  çok kolay geçmiyor.

Kış aylarında sokak hayvanlarına yardım etmek neden önemli?

Eğer sizde sokak hayvanlarına nasıl yardım edebiliriz  diyenlerdenseniz; soğuktan korunmak sadece insanlar için değil tüm canlılar için önemli. Soğuk hava şartlanın etkisini azaltacak uygulamalar yapmanın yanı sıra , kış aylarında da  yapmamız gerekenler ile sokak hayvanlarının hayatını kurtarabiliriz.

Uzmanlara göre kış aylarında kediler için  6 saat, köpekler için ise 17 saatten daha fazlası  hayati risk taşıyor. Evet durum bu kadar ciddi.  Oysa onlara yardım etmek sanıldığından çok daha kolay. Bir kap yemek, bir kap su hayat kurtarır.

İşte kış mevsiminde sokak hayvanları için yapabileceklerimiz:

Kapımızın önüne bir kap yemek, bir kap su koymak her mevsim önemli fakat ,kış mevsiminde daha da önemli. Sokak hayvanlarının yemek bulma imkanı kış aylarında daha düşük olduğu için bu konuda daha duyarlı  olmalıyız. Yiyecek ihtiyaçlarını karşılayıp, hayatlarını kurtarmak  için onlara yemek ve su vermeyi ihmal etmeyelim. Evde yaptığımız ve yemediğimiz yemekleri çöpe atmak yerine plastik kaplara koyarak sokak hayvanlarına verebiliriz.

Burada en önemli nokta ise yemek artıklarının bozulmamış olmasına özen göstermeliyiz. Nede olsa hayvan dostlarımıza yardım etmeye çalışırken  zarar vermek istemeyiz. Et suyu, tavuk suyu veya çorbalara bayat ekmeklerimizi  doğrayıp verebiliriz. Bu arada tabi ki kuşları da unutmayalım. Yarısını kestiğimiz pet şişelere buğday yada ıslatılmış ekmek koyabiliriz. Kışın donma riskini azaltmak için sularımızı ılık olarak koyabiliriz. Bu nedenle donma süresini uzatmış oluruz. Araçlarımızı çalıştırmadan önce aracın kaputunu kontrol edelim. Kışın soğuğundan korunmak ve motorun sıcağından yararlanmak için küçük dostlarımızın tercih ettiği yerler araçlarımız. Çalıştırmadan önce kaputa vurarak onları uyaralım.

Sokak hayvanlarının hastalandığını veya donmakta olduğunu gördüğümüzde belediye barınaklarını arayıp yardımcı olalım.

Küçük dostlarımıza yardım etmek ve onları korumak aslında çok kolay değil mi?

İyi parti kadın politikaları başkanlığı olarak sokak hayvanları için bir çalışma başlatıp şehrimizin çeşitli yerlerine, hazırladığımız kapların içerisine yem ve su doldurup bırakıyoruz. Siz değerli Çankırılı hemşerilerimizden de gerek bizim bıraktığımız, gerek kendinizin hazırladığı kaplara yiyecek, mama ve su bırakmanızı rica ediyoruz.

BİR EL DE SEN UZAT! BOŞ KALMASIN KAPLARIMIZ. YAŞASIN KÜÇÜK HAYVAN DOSTLARIMIZ..

Hatice YAKAR

İyi Parti Kadın Politikaları Bşk

Çankırı - 21:17 A A
BENZER HABERLER