25° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

BİM’DE SATILAN HİLELİ BAL HAKKINDA AÇIKLAMA GELDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz gün bir açıklama yaparak, taklit ve tağşiş (içine başka madde karıştırılan) ürünlerin listesini yayınladı. Yayınlanan listede sucuğa ve dönere at eti-kanatlı eti koyan firmalar, çaya renklendirici koyan firmalar, sahte ya da şekerli bal üreten firmaların listeleri tek tek yayımlandı. Listede paylaşılan ürünlerden birinin, Türkiye’nin en çok tercih edilen marketlerinden BİM’de satılan bir bal […]
Genel - 17 Eylül 2020 19:46 A A

Tarım ve Orman Bakanlığı geçtiğimiz gün bir açıklama yaparak, taklit ve tağşiş (içine başka madde karıştırılan) ürünlerin listesini yayınladı. Yayınlanan listede sucuğa ve dönere at eti-kanatlı eti koyan firmalar, çaya renklendirici koyan firmalar, sahte ya da şekerli bal üreten firmaların listeleri tek tek yayımlandı.

Listede paylaşılan ürünlerden birinin, Türkiye’nin en çok tercih edilen marketlerinden BİM’de satılan bir bal markası olması dikkat çekmişti. Gelen tepkilerin ardından BİM’den yapılan açıklamada; “Mevcut ürün analizlerinde hiçbir sorun çıkmamasına rağmen, ihtiyaten bu üretici ile ticari ilişki sonlandırılmıştır” denildi.

BİM Marketler zinciri tarafından konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde:

“Türkiye’de her gün milyonlarca tüketicinin alışveriş ettiği BİM mağazalarında satışa sunulan bütün ürünler titizlikle kontrol edilmekte ve hiçbir şekilde tüketicinin kandırılmasına veya sağlığının riske atılmasına izin verilmemektedir.

Sorunsuz oldukları kesinleştikten sonra satışa sunulmuştur.

Bazı gazete haberlerinde bahsi geçen Balkaşık Süzme Çiçek Balı (850 gr.) ürününde 1,5 yıl önce üreticinin ham madde alımı aşamasında kontrolden kaçan bir parti balda, saf bal içine şeker kullanıldığı tespitine istinaden BİM tarafından ilgili partiye ait bütün ürünler raflardan kaldırılmıştır. Üretici daha sonrasında ham madde alımı aşamasında kontrollerini artırdığını iletmiştir. Tarafımızca, konunun yakından takip edildiği bu 1,5 yıllık dönemde firmadan alınan bütün ürünler hassasiyetle kontrolden geçirilmiş ve sorunsuz oldukları analizlerle kesinleştikten sonra satışa sunulmuştur.

Üretici ile ticari ilişki sonlandırılmıştır.

Ancak, üretici firmanın o dönemde üretmiş olduğu ve raflarımızdan kaldırdığımız ürünlerin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 15.09.2020 tarihli listesinde yer almasının ardından mevcut ürün analizlerinde hiçbir sorun çıkmamasına rağmen, ihtiyaten bu üretici ile ticari ilişki sonlandırılmıştır. BİM hiçbir zaman müşterilerine hileli, sorunlu bir ürün satmamıştır, bundan sonra da satmayacaktır.”

Genel - 19:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.