reklam
reklam
DOLAR31,5756% 0.67
EURO34,3381% 0.84
STERLIN40,1479% 0.99
FRANG35,7123% 0.54
ALTIN2.148,11% 2,24
BITCOIN2.132.1457.878
reklam

BİLSEM PROJELERİNDEN 14 TANESİ TSE BELGESİ ALMAYA HAK KAZANDI

Yayınlanma Tarihi : Google News
BİLSEM PROJELERİNDEN 14 TANESİ TSE BELGESİ ALMAYA HAK KAZANDI
reklam

Çankırı Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin, Fizik öğretmeni F. Demet Coşkara yürütücülüğüyle hazırladıkları 12 tasarım ve 2 faydalı model projesi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanarak tescil belgesi aldı.

Öğretmen ve öğrencilerimizin erken başvuru tarihli olan tasarım başvurularından 12 tanesinin tescil belgeleri geldi, diğer başvuruların sonuçları ise ilerleyen zamanlarda belli olacak. Faydalı model ve patent süreci, tasarım sürecine göre daha uzun olduğu için sonuçları daha geç açıklanıyor. Öğretmen ve öğrencilerimizin Dünya çapında yeniliği ve sanayiye uygulanabilirliği onaylanan, 2 adet faydalı model buluşları da tescil belgesi almaya hak kazandı. Diğer buluşlar değerlendirme aşamasında olup sonuçları ilerleyen zamanda netlik kazanacaktır.

Öğretmen ve proje grubu öğrencilerinin, Türk Patent ve Marka Kurumuna 8 adet faydalı model, 14 adet ise tasarım başvuruları bulunmaktadır. Bir buluşa faydalı model tescili verilmeden önce, buluşun Dünya çapında benzeri ya da aynısı olup olmadığı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırılır. Dünya çapında yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşlar faydalı model verilerek, tasarımlar ise yeni ve ayırt edici niteliğe sahip olması şartıyla Sınai Mülkiyet Kanunu ile sağlanan haklar kapsamında korunurlar. Buluş sahibinin izni olmadan tescil belgesi alınan buluşun, bir başkası tarafından üretilmesi, kullanılması, satılması, ithal ve ihraç edilmesi yasaktır.

Kurum Müdürü Tuğrul Değirmenci konuyla ilgili olarak, “Bakanlığımız 2019’dan itibaren fikri mülkiyet hakları çalışmaları kapsamında patent, faydalı model ve tasarım çalışmalarına ağırlık veriyor. Biz de kurum olarak öğrenci ve öğretmenlerimizin yoğun ve özverili çalışmalarıyla bu konuda 2021 yılında çok önemli mesafeler katettik. Kendilerini tebrik ediyorum. Amacımız çalışmalarımızı çok daha iyi noktalara çıkarmaktır.” dedi.

Okul, idare, öğretmen ve öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyor, bu başarının yeni başarılara umut olmasını diliyoruz.

reklam

YORUM YAP