Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BEREKET VE SANAYİ ŞEHRİ ŞABANÖZÜ

Şabanözü Belediye Başkanı Faik Özcan düzenlediği basın toplantısında göreve geldiği günden bu yana ilçede yapılan çalışmaları ve hizmetlerini anlattı. “Bereket şehri, sanayi şehri, tarım ve hayvancılık şehri Şabanözü’ne hoş geldiniz.” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Özcan, “Ben Şabanözü Belediye Başkanı Faik Özcan, 12 yıllık Ziraat Bankası memuriyet hayatımın ardından vatandaşlarımızın layık görmesiyle seçimlere katıldım ve seçimlerin […]
Çankırı - 1 Şubat 2021 21:15 A A

Şabanözü Belediye Başkanı Faik Özcan düzenlediği basın toplantısında göreve geldiği günden bu yana ilçede yapılan çalışmaları ve hizmetlerini anlattı. “Bereket şehri, sanayi şehri, tarım ve hayvancılık şehri Şabanözü’ne hoş geldiniz.” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Özcan, “Ben Şabanözü Belediye Başkanı Faik Özcan, 12 yıllık Ziraat Bankası memuriyet hayatımın ardından vatandaşlarımızın layık görmesiyle seçimlere katıldım ve seçimlerin sonunda Şabanözü Belediye Başkanı oldum. Şabanözü Belediye Başkanı olarak göreve gelir gelmez yapılan, yapılmayan ve devam eden işlere baktık. Göreve geldiğimizde 9 milyon civarında borcu olan, kasasında  400 bin TL’si olan bir Belediye devraldık.” dedi.

Başkan Özcan açıklamalarına şöyle devam etti:

Pazar Yeri ve Kent Meydanı

Göreve geldiğimizde pazarımız çarşı merkezinde kuruluyordu, biz bu alanı Kent Meydanı olarak düzenledik. Burada bir çay bahçemiz vardı, biz burayı düzenledik ve etrafına da şu anki dükkanlarımızı yaptık. Meydanımızın ön tarafına bir tane de dev ekranımız geliyor, bunun da anlaşmalarını yaptık. Meydanımızı da yine Çevre Bakanlığı’ndan “Sokak Sağlıklaştırılması ve Kent Meydanı Projesi” kapsamında hibe ve bir kısmına da krediyle destek alarak yaptık. Dükkanlarımızı da Belediyemizin öz sermayesiyle tamamladık. İnşallah Mayıs ayında Kent Meydanı’mızı vatandaşlarımızın kullanımına açacağız.

Pazar alanını da çarşı merkezine yakın bir alanda 18 uygulaması yaparak, 2 bin 80 m2’lik ve içerisinde tuvaleti, kafeteryası, zabıta odası, 100 m2’lik balık pazarı bulunan bu kapalı pazar alanına taşıdık. Bu alan Pazartesi günleri pazar olarak, diğer günlerde ise otopark olarak halkımıza hizmet veriyor. Bu alanımızı 840 bin Lira gibi düşük bir fiyatla ve taksitlendirerek halkımıza kazandırdık.

Yeni Belediye Binası

Pazar alanının karşısında iki katlı eski ve bel vermiş bir binamız vardı. Biz o binayı yıkarak yerine eski Meclis binamıza benzeyen ve Şabanözü’ne en az 20 yıl hizmet verebilecek bir Belediye Binası yapımına başladık. Bu binanın kabası bitti ve dış cephesi için Çevre Bakanlığı’ndan hibesi alındı, şu anda da bina içi çalışmalar yürütülüyor.

Yeni Kapalı Spor Salonu

Spor Toto bütün ilçeleri destekledi ama Şabanözü’nü biraz farklı destekledi. Bizim burada Kapalı Spor Salonu’muz yoktu, Spor Toto desteğiyle Kapalı Spor Salonu’muzu yaptık. Bunu yaparken projede değişiklik yaptık ve salonumuzu biraz daha büyüttük. Yağlı Güreş, Taekwondo ve diğer salon sporlarına uygun salonlarla Fitness salonlarını da salonumuza ilave ettik.

Şabanözü’nde 1 tane kapalı Halı Saha vardı ama içinde 1 tane maç yapılmadan ilk kar yağışında çöktü. Bir önceki Belediye zamanında kapalı Halı Saha yapıldı ilk karda çöktü, Belediye binası yapıldı çökmek üzereydi biz yardımcı olduk binayı yıktık, umumi tuvalet yapıldı uygun bir yerde değildi biz bunu da yıkarak yerine dükkan yaptık 706 bin Lira ihale bedeliyle de sattık ve Belediyemize büyük bir gelir kazandırdık, yine burada bir Kıl Çadır yapıldı o da çöktü. Yani önceki Belediye zamanında yapılan gözle görülür 4 tane inşaatları vardı 4’ü de çöktü.

Yeni yapılan kapalı Halı Sahamızı 43 ton yerine 65 ton çelik kullanarak yaptık, eskisinin akıbetine uğramasın diye. Mevcut Mehmet Ali Şahin stadımız vardı, buradaki açık tribünü de kapalı tribün haline getireceğiz, sonuçta 900 kişilik kapalı tribünümüz olacak. Tüm bu yatırımlar için Spor Toto’dan yaklaşık 5 milyon Liralık bir hibe aldık.

Doğalgaz çalışmaları

Şabanözü’nde yaklaşık 4 bin 500 kişi Organize Sanayi Bölgemizde, 500 kişi de patlayıcı madde imal eden fabrikalarımızda çalışıyor. 1.500 kişi Şabanözü dışından geliyor çalışmak için, servis ağımızla biz bu işin üstesinden geliyoruz. Bu durumun bize olumsuz etkileri tabi ki oluyor, en başında nüfusumuz artmıyor, geçen seneki nüfusumuz 8 bin 643 iken bu sene nüfusumuz 8 bin 600 yani artmasını bırakın 43 kişi azalmış. Şabanözü merkezimize doğalgaz geldi bu sene inşallah Gürpınar mahallemizi, 2022’de Gümerdiğin ve 2023’te de Karaören mahallelerimizi doğalgaza kavuşturacağız.

İlçemizde Mahmudiye mahallesi, Cumhuriyet mahallesi ve Sağlık mahallesinin eski yerleşim yerlerinde kentsel dönüşüm planlıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı yaptık, buralarla ilgili 18 uygulaması yapacağız inşallah.

Başkan Özcan’la söyleşimiz devam edecek…

24 Ocak 1982’de doğan Faik Özcan, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi İktisat Bölümünden 2006 yılında mezun olmuştur. 2007 yılı içerisinde kısa süreli olarak Şabanözü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda çalışmış olup aynı yıl içerisinde Ziraat Bankası Şabanözü Şubesinde çalışma hayatına devam etmiştir. Evli ve 3 çocuk babası olan Özcan, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

Çankırı - 21:15 A A
BENZER HABERLER