-8° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

BENZİN VE MOTORİNDE ZAM YAĞMURU DURMUYOR

Dün gece benzin litre fiyatına 88 Kuruş, motorin litre fiyatına ise 1 Lira 51 Kuruş zam gelmişti. Bugünden geçerli olmak üzere yapılan bu zammın ardından Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bugün yeni bir zammın daha haberini verdi. Yapılan açıklamaya göre bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzin litre fiyatında 53 Kuruş, motorin […]
Ekonomi - 3 Mart 2022 20:07 A A

Dün gece benzin litre fiyatına 88 Kuruş, motorin litre fiyatına ise 1 Lira 51 Kuruş zam gelmişti. Bugünden geçerli olmak üzere yapılan bu zammın ardından Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bugün yeni bir zammın daha haberini verdi.

Yapılan açıklamaya göre bu gece yarısından geçerli olmak üzere benzin litre fiyatında 53 Kuruş, motorin litre fiyatında ise 1 Lira 33 Kuruş zam yapıldı. Yapılan bu son zamla motorin litre satış fiyatı 19 Lirayı geçti, 20 Liraya ise 1 zam kaldı.

Son zamların ardından EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, yetkililere bir çağrıda bulunarak akaryakıttaki vergi oranının % 1’e düşürülmesini teklif etti. “Rusya krizi ile başlayan ve öngörülemez şekilde yükselen ham petrol ve akaryakıt fiyatları nedeniyle ekonomide daralma devam ediyor, ülkemizi zor günler bekliyor.” diyen Aktaş şunları söyledi:

Biz d EPGİS olarak halkımızın ekonomik gücüne pozitif anlamda katkı sağlamak amacıyla 19 liraya ulaşan motorinin içerisinde 2 lira 52 kuruş ÖTV ve 2 lira 89 kuruşa varan KDV ile birim maliyette 1 litrede toplamda devlet, 5 lira 41 kuruş vergi almaktadır. Bu verginin KDV olan kısmından 2 lirasının vatandaşa yansıyacak şekilde pompa satış fiyatlarından düşürülmesinin, kalan 89 kuruşun ise hızla kapanan akaryakıt bayileri ile dağıtım şirketlerinin toplam marjına yansıtılmasının hem vatandaş hem de iflasa sürüklenen istasyonlar için can suyu olacaktır.”

Ekonomi - 20:07 A A
BENZER HABERLER