reklam
reklam
DOLAR32,2703% 0.06
EURO35,0322% -0.06
STERLIN41,1770% -0.01
FRANG35,3836% 0.1
ALTIN2.443,45% -0,14
BITCOIN68.449,99-1.477
reklam

BEL VE BOYUN AĞRISI GÖZ ARDI EDİLİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
BEL VE BOYUN AĞRISI GÖZ ARDI EDİLİYOR
reklam

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Atilla Aksu, bel ve boyun fıtığı konusunda açıklamalarda bulundu. Fıtığın ortaya çıkış nedenleri ile ilgili bilgi veren Uzm. Dr. Atilla Aksu, “Bel ve boyun fıtığı; omurgalar arasındaki disk dediğimiz yastık dokunun travma, yaşa bağlı yıpranma, uzun yıllar hatalı pozisyonlarda iş görmek, duruş bozuklukları ya da başka nedenlerle kanlanma ve beslenmesinin aksayıp yapısının bozulması sonucu ortaya çıkar.

Boyun ve bel kısmında hissedilen ağrıların fıtık olduğu düşüncesiyle hareket etmenin yanlış olduğunu söyledi. Bu ağrılar fıtık olduğunu düşünerek yapılan ve yaptırılacak uygulamaların sakatlıklara neden olabileceği ve mutlaka hekime gidilmesi gerektiğini belirtti.

Her bel ve boyun ağrısı fıtık değildir.

Toplum içinde yaygın olarak insanlar bu tür rahatsızlıklara kendi yöntemleri ile müdahale etmektedir. Bu uygulamalar yanlış uygulamalardır. Rahatsız olan kişide geri dönüşü olmayan sonuçlar olabilmektedir. Bu tür uygulamalara fırsat vermeden bunu uzmanına bırakmak en doğru olan yöntemdir. Bu rahatsızlık ameliyatlıksa veya fizik tedavi yöntemi uygulanacaksa ya da ilaç kullanılması gerekiyorsa karar verilip uygulanmasında fayda vardır. Doğru tedavi yapılmadığı takdirde bu tür rahatsızlıklar geri dönüşümü olmayan ayakta, kolda felçlere, yürüme bozukluklarına, idrar kaçırma bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Bel ve boyun ağrısının hafiflemesinde yatak seçimi de önemli bir faktördür. Yaradılış itibariyle insan vücudunun boyun ve bel bölgesinde eğrilikler bulunur. Çok yumuşak ya da çok sert yataklar bu doğal eğriliklerin azalmasına ya da artmasına yol açar. Ortopedik yatak seçimi ile bel ve boyun ağrılarının hafiflemesi sağlanabilir. Yatağın orta kısmı çöktü ise yatağın mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Masa başı çalışanlarının çalışma masalarını ve sandalyelerini doğru ayarlaması büyük önem taşır. Oturulan sandalyenin sırtı desteklemesi ve kişinin dik oturmaya dikkat etmesi gerekir. Her 30 dakikada bir ofis içi ya da dışında ufak yürüyüşler yapmak bel ve boyun ağrılarının hafiflemesini sağlar.Tek taraflı çanta taşınmasına son verilmelidir. Her iki tarafa eşit yük bindirilmesini sağlayan sırt çantaları kullanılması bel ve boyun için daha sağlıklıdır.” şeklinde ifade etti.

Bu konuda düzenli kontrollerin önemine dikkat çekiyor, sağlıklı günler diliyoruz.

reklam

YORUM YAP